| anonim_4396 a întrebat:

ieri mi-a sarit rotula in urma unui impact de alta persoana, l-am pus in ghips si medicul a zis sa il las 3 saptamani, intrebarea mea este dupa perioada aceasta de 3 saptamani o sa revina totul ca inainte, adica o sa fie mai sensibil genunchiul acum sau o sa fie ca inainte de accident? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa 3 saptamani trebuie sa mergi la control, atunci se va vedea cum evolueaza vindecarea.
Meidicul iti va putea face estimari doar atunci, iar vindecarea depinde in mare masura de tine, cum ai grija si cum respecti indicatiile.
Vindecarea completa ("ca inainte") depinde si de organismul tau, dar poate sa dureze timp destul de indelungat. Va trebui sa eviti eforturile mari in acest timp.

| CuriousStuff a răspuns:

Dupa orice julitura, lovitura, accident... oraganismul nu o sa mai fie ca inainte.
Cum a zis si Bula, totul depinde de organismul tau, dar exact ca inainte nu o sa mai fie cu siguranta.