| anonim_4396 a întrebat:

ieri mi-am dislocat umarul in urma unui accident la sala de fitness, acum ma simt mult mai bine pentru ca tot ieri am fost imediat si la medic si am rezolvat. intrebarea mea este:pot sa merg la sala azi si sa fac doar alergare si poate abdomene? ma mai doare asa foarte putin ca..na. bineinteles ca medicul mi-a dat repaus 2 saptamani dar nu am stare. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| daassh a răspuns:

Hai sa-ti spun eu altceva, asa sunt si eu, chiar daca ma accidentez(nu foarte grav, dar suficient cat sa stau "pe bara") nu am stare, si ma mai si "bate" constiinta ca pierd antrenamente si ma simt vinovat pentru asta, pentru ca esti dependent de sport, dar recomandarea mea, odihneste-te, ca daca nu, nu te recuperezi, gandeste-te corpul depune efort mare sa "repare" zona aceea cu probleme, iar tu imi mai faci si alte probleme de care trebuie sa se ingijeasca, cu ar fi recuperarea fizica, iar asta e doar una dintre ele, asa ca ia-ti o pauza, o sa-ti prinda bine, iar cand ai sa revi, o sa revii mult mai puternic, dar in tot acest timp, nu uita sa-i dai corpului toti nutrientii de care are nevoie si toata toata odihna pentru a putea sa se recupereze mai bine.Succes!

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Respecta repaosul. O sa te ia valul si vei face efort fara sa vrei.

| FlorinMurariu a răspuns:

Stai acasa si odihneste-te.Nu fa miscari bruste cu umarul, medicul nu e prost daca ti-a dat 2 saptamani repaus.