| anonim_4396 a întrebat:

Imi e foarte rusine si sila! Din octombrie a inceput un calvar la mine in clasa, o fata a luat paduchi si s-au infestat mai multe colege printre care si eu. De atunci am luat, apoi am scapat, iar am luat, iar am scapat si acum cred ca am si diseara o sa ma curat. Vreau sa stiu cum pot sa nu mai iau, cum sa ma "protojez" de parazitii astia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaMaricescu a răspuns:

Ohh! Buna! Inteleg ca esti fata! In fine... Fereste-te de fata aceea. Iti poate da paduchi. Stai departe de aceea fata. Medicul scolii a vazut-o? Ea trebuie sa nu mai vina la scoala in cazul in care are paduchi. Da ce mare filozofie?! Parintii ei ce sunt? Nu au grija de fiica lor? Daca fata nu pleaca, spune-o la diriga/invatatoare sa-i spuna ca pana atunci sa nu mai vina la scoala. Este un pericol public. Acum sa nu luam concluzii greite... o fii o fata mai saraca, dar daca are paduchi trebuie sa se fereasca. Doamna/Domnul dr. sa-i dea de la cabinet un sampon anti-paduchi. Sau fata sa isi cumpere unul. In orice caz, daca in seara asta nu scapi, maine da-i un telefon Profei si spuine-i ca nu vii din cauza asta( spune-i cu incredere happy ). Fiecare avem defecte, dar trebuie sa le rezolvam! Bafta multa! Daca tot nu scapi de paduchi, cumpara-ti un sampon de la plafar!

| DracusorImpielitat a răspuns (pentru AlinaMaricescu):

Pai, faza e ca ea spune ca are, si s-a curatat, desi are o situatie familiala nu prea buna. Eu am luat si de la alta fata care nu stia ca are. Si oricum s-a ajuns si la cabinet, a aflat si dirginta, dar nu prea s-a facut nimic. Mersi!

3 răspunsuri:
| AliceIDK a răspuns:

Mersi de raspunsul castigator. Parintii fetei trebuie sa aiba grija de ea, la fel si tu!

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy