| antiacta33 a întrebat:

Imi este rusine sa intreb asta aici, dar am sa o pun. Am 17 ani si cred ca sufar de Filmoza. Nu pot sa trag pielea de la capul penisului, doar un pic. In rest nu am dureri la urinare, sperma curge normal, etc. Sper ca nu a deranjat intrebarea aceasta. happy Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!
Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.
În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune!

| Anonimuserr a răspuns:

Bun, pentru fimoză poți scăpa în general fără intervenție chirurgicală dar asta mai mult la copii.
ADică decalotarea repetata a penisului – procedeul Beauge.
Intervenția chirurgicală constă în ocircumcizie neonatala sau post-neonatala.
Se face anestezie locală, pacientul poate pleca acasă în aceiași zi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa consulti un chirurg. Operatia dureaza 10 minute si in 30 de zile te vindeci complet.
Daca amani pot sa apara probleme serioase.

| Mary012 a răspuns:

Ar trebui sa le spui parintilor tai si sa nu amani pentru ca nu e de gluma cu o problema mediacala.