| catafan a întrebat:

In urma cu 3 saptamani am avut o fractura de clavicula, adica a fost deplasata cu 1/3 sau ceva de genu. Mi s-a pus ham care m-a tinut cu ambele maini la spate si au trecut 3 saptamani. In acest interval am schimbat 2 medici, deoarece primul care m-a preluat de la urgenta era un nebun care-mi spunea sa ma operez iar ce-l de-al doilea alt nebun si ala. Va spun ca nu a fost ceva grav. Au trecut cele 3 saptamani si am mai mers la control dar acum l-am dat jos singur. Vreau sa spun ca simt o anumita vibratie in acel loc cand ma misc, nu vreau sa mai merg la medic deloc, ca sunt niste nebuni cine stie ce-mi mai zic. Nu ma doare daca stau nemiscat nici cand ma imbrac dar mi-e frica sa fac miscari bruste, adica o sa stau linistit. La umar acolo se vede un pic iesit in afara ceva adica foarte putin se observa doar daca sunt atent. Care ar fi sfatul vostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

In primul rand sa iti faci o radiografie ca sa se vada clar care e problema, cel mai probabil fractura nu s-a vindecat complet sau osul s-a sudat prost. Acest lucru se vede la radiografie, iar daca atunci cand ti s-a pus diagnosticul de fractura ti-ai facut radiografie, acum prin compararea celor 2 se poate vedea cum ai evoluat.
In alta ordine de idei, nu fa miscari bruste cu mana, ia-o usor ca si cum ai invata iar sa o folosesti. Nu ridica greutati o perioada. Orice miscare care implica miscarea umarului si implicit a claviculei fa-o cu atentie.