| PanzerOne a întrebat:

Salut TPU
Intrebarea mea e simpla: vreau exemple de pastile care te ajuta sa cresti in inaltime(de preferat exemplele sa fie si de la cei care le-au luat si au si crescut), nu doresc raspunsuri de genul " fai baschet sau alte sporturi, nu mai poti sa cresti "
Dau funda celui mai detaliat raspuns.
Va multumesc anticipat tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista pastile sau tratamente care sa te ajute sa cresti in inaltime!
Vei creste in inaltime cat iti permite mostenirea ta genetica!
Daca ar exista pasilele alea minune de care pomenesti crezi ca ar mai fii oameni micuti de statura?
Deci, nu totul se rezolva cu pastile, la mostenirea noastra genetica nu putem umbla cu nimic, asa ne nastem!
Putem influenta dezvoltarea armonioasa a corpului, prin mancare foarte sanatoasa si sport.

| CuriousStuff a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa te mintim? Nu exista pastila care sa te faca sa cresti. NU EXISTA asa ceva. Depinde ce varsta ai si daca cartilajele de crestere nu s-au "inchis" inca... Daca ai depasit perioada pubertatii sansele sa mai cresti in inlatime sunt aproape 0. Doar sportul te poate ajuta cat de cat, dar nici ala nu garanteaza ca o sa cresti. Cresterea e dictata de ADN si pe ala nu il putem modifica inca.
Sau daca vrei sa te mint pot sa-ti zic... sa iei un complex de vitamine si minerala pentru ca... stiinta si medicina.

| Felys a răspuns:

Nu exista pastile de crescut in inaltime, nu exista pastile sa creasca sanii la fete si organul genital la baieti, nu stiu pentru ce tot cereti imposibilul, ADN-ul fiecaruia este cel care stabileste forma finala a organismului, nu mai cautati pastila minune ca nu exista.Eu personal nu cred ca sportul ajuta cu ceva la inaltime, fata mea nu a facut o ora de sport la viata ei si are 1, 80 deci asta i-a fost gena, pentru ea fiecare centimetru in plus era o teroare, cu greu s-a obisnuit ca va fi toata viata extrem de inalta

| 6Anonim9 a răspuns:

Frate, isi spun, inaltimea depinde de multe. De la multi o sa auzi spunand ca genele sunt baza, dar nu. Am doi veri care au o inaltie impresionanta fata de parinri. Unul are 1.95 si celalalt 1.85. Ala cu 1.85 e mai mare cu 2 ani. Parintii lor au in jur de 1.65. Asa mai am si-un prieten. El are 1.80, frate-sau 1.85 parintii 1.70. Cel mai mult conteaza mentalitatea si alimentatia. Chiar am vazut odata o doi frati, unul dintre ei a fost adoptat si a crescut in USA. Cand am vazut cat ii ala pe langa frate-so... Nu imi venea sa cred ca-s frati. Am vorbit cu un inotator profesionist, care avea 1.60. De ce? Nu conteaza nici sportul. Cum ti-e dat sa fii, cum te hranesti si ce mentalitate ai, iti determina inaltimea. happy

| PanzerOne explică:

Ok, am intrebat concret. Stiu ca exista pastile cu Lizina, GABA si alti aminoacizi. dar nu stiu concret cum se numesc. si lasati-ma cu sportul ca am facut inot, baschet, streching si nimic