| MarioTm a întrebat:

Salut,TPU!
La neurolog cand te consulta iti da si cu un obiect in talpa sa vada daca ai reactie...Ii vreo afectiune daca nu nicio reactie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pinocchio a răspuns:

Se numeste reflexul Babinski.
In mod normal trebuie sa ai reflex (cu flexia halucelui si a celorlalte degete).
Daca nu exista reflex, exista o problema neurologica.

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Cu acele obiecte (ciocanele, ac cu care te atinge usor...) iti testeaza reflexele. Daca nu raspunzi la ele este o problema. Bineinteles ca nu se v-a baza numai pe le si iti va face si alte investigatii daca este nevoie EEG, RMN.