| KeNireM a întrebat:

Mă afectează cu ceva dacă mai fumez o țigară ocazional odată la 1 săptămână / 2 săptămâni? Am 14 ani ai jumătate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Țigarea crează dependență! Nu e bine să fumezi ocazional. Da te va afecta în timp, nu acum se văd rezultatele dar în viitor peste ani și ani plămânii tăi vor avea de suferit și poți avea boli grave care nu le mai denumesc.

| AnaAna23 a răspuns:

Normal,mai laes la varsta asta, nici macar nu ai 16-18 ani.Nu o sa ajungi sa mai fumezi ocazional, ci va crea dependenta..Nu este deloc sanatos! Cerere parea si parintilor, daca stiu, sau daca stiu si nu iau masuri.mi-e mila de plamanii tai.Esti fata baiat)nu conteaza, doar curiozitate happy )

| ivanhoe a răspuns:

Saptamana asta fumezi una, cea care vine doua si tot asa pana ai sa ajungi la pachetul pe zi si tot n-o sa fie suficient si ai sa tot continui. Acum doar nu-i mare bai ca doar nu fumezi pe banii tai. Sa te vad atunci cand ai sa ajungi la doua pachete pe zi pe unde scoti tu camasa. Acum sunt convins ca tu chiar crezi ca te vei opri la o tigara pe saptamana... Iaca eu nu te cred!

| Satana_Costin_1997 a răspuns:

Nu mai fuma ma ca pe la 30-45 ani chiar si mai tanar o sa iti tusesti plamani nu o sa mai poti sa respiri normal si eu am fumat din curiozitate da dupa o saptamana mi-am dat 2 palme si nu am mai fumat Bani aruncati tigarea te face mai destept lasale acuma cat nu esti dependent ca dupa o sa ai plamani scrum

| Andrei981 a răspuns:

Momentan nu te afecteaza. Dar in timp vei simti nevoia de nicotina...de tutun...si incet incet atunci cand vei fi stresat/a s-au suparat/a vei fuma pentru a-ti oferii stare de "calmare" si incet incet vei fuma din ce in ce mai des si iti va afecta sanatatea. Sper ca ti-am fost de ajutor.