| DomnishoaraTPU a întrebat:

Perioada asta m-am simtit cam rau, am tusit, am nasul infundat ma doare gatul si capul.
Cred ca sunt racita.
1.Sunt racita sau poate am ceva mai grav (gripa)?!
2.Sa merg la medic sau nu?!
3.Stiti ceva retete de ceaiuri (gen:tei,musetel, menta dar nu asta) care sa imi desfunde nasul si sa imi elibereze caile respiratorii?! Stiti voi ceaiuri de baut (retete naturiste) si inhalatii.
4.Ce alimente intaresc sistemul imunitar (supe, fructe, legume, carne)?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimGirl010101 a răspuns:

Buna! Imi pare rau sa aud ca esti racita. sad
Acum voi incercasa sa iti raspund la itrebari si sa iti dau niste sfturi happy
1.De foarte multe ori, tusea, strănutul sau durerile în gât nu ne pot indica decisiv dacă este vorba despre o gripă sau o simplă răceală. Totuşi, principalele simptome care fac diferenţa între cele două afecţiuni sunt:

În cazul răcelii - aceasta debutează cu stări de oboseală, strănut, dureri de cap şi de gât, urmate de creşterea consistentei mucozităţilor nazale şi modificări de culoare a pielii, care capătă un aspect palid.

În cazul gripei - debutul este brusc şi violent. Febra, de 39 - 40 de grade, este deseori însoţită de stări de oboseală, tuse uscată, frisoane, dureri puternice de cap, dureri oculare şi roşu în gât. Febra poate dura de la 3 până la 5 zile. Tusea este şi ea prezenta şi poate avea o durată de manifestare până la două luni, persistând chiar şi după dispariţia celorlalte simptome. Durerile musculare sunt mult mai acute decât în cazul răcelii, iar frisoanele sunt însoţite de dureri abdominale şi ale oaselor, precum şi senzaţie de usturime a ochilor. Stările de greaţă şi vomă sunt, de asemenea, asociate gripei, iar în cazuri grave acestea pot evolua şi în alte probleme gastro-intestinale.

2. Sfatul meu este sa te duci la medic. Daca nu te duci s-ar putea agrava si mai tare!

3.Eu stiu 12 metode ti le voi spune :
*1 Inhaleaza vapori de eucalipt
*2 Inhaleaza vapori de apa
*3 Bea ceai de lamaie
*4 Trateaza-te cu mirosul de ceapa
*5 Gargara cu apa sarata
*6 Dus fierbinte
*7 Picaturi de apa cu sare (o pui in nara)
*8 Picaturi din ceai de galbenele
*9 Comprese cu apa calda
*10 Consuma mancaruri picante
*11 Ceai indulcit cu miere
*12 Inhaleaza aroma uleiului esential de menta
Cam astea sunt tratamentele stiute de mine. Apropo: toate picaturile se pun in nas.

4. Portocalale, pepenele rosu, migdalele, dar si spanacul, broccoli si varza va pot ajuta organismul in lupta impotriva infectiilor.

Dar pentru sistemul imunitar mai sunt bune:
Grapefruit
Migdale
Varza
Stridii
Iaurt degresat
Spanac
Usturoi
Cartofi dulci
Broccoli

Sper ca te-am ajutat, Iti dorsc insanatosite gravnica si spor la scoala! :*

4 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Portocale si infuzie cu aburi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală ) - presupun că mai ai şi alte simptome...

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| no15 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic...
Asculta mai intai si sfatul meu.
Eu nu cred ca de la o tuse sau de la o durere in gat ai o gripa,NU CRED,nu stiu sigur.
Iti recomand sa mananci usturoi, sa bei iaurt, lapte (lactate, practic) sau sa iei niste medicamente.
Pot sa mai spun ca iti poti intari sistemul imunitar si prin miscare (mai ales in aer liber).
Sper ca ti-am putut fi de folos, funda?big grin

| AnonimFBI a răspuns:

E posibil sa fie de la astenia de primavara, deoarece si pe mine ma doare capul si stranut destul de des.
Daca nu este de la asta inseamna ca esti racita, iar in acest caz iti recomand sa mergi la un doctor.
Pentru intarirea sistemului imunitar incearca sa mananci usturoi, sa bei 4-5 cani de ceai pe zi (daca se poate sa fie ceai negru sau ceai verde e mai bine), supele de pui sunt foarte bune, pestele sau carnea de vita.happy
Sper ca te-am ajutat! big grin