| rsla a întrebat:

Salut TPU! Pielea penisului meu este prea stramta pentru a-l decalota. Am incercat si pielea mi-a cam strans capul. Cum pot rezolva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ceea ce descrii cred ca ai fimoza, dar in orice caz un medic te poate lamuri!

pe scurt ce este fimoza: "In cazul persoanelor care sufera de fimoza, preputul nu poate fi retractat, decalotat complet de pe gland. Preputul este aderent de glandul penisului la nastere la bebelusi, dar se largeste pana cand copilul atinge varsta de 2 ani. In intervalul cuprins intre 2 si 6 ani, preputul se slabeste si incepe sa se separe de gland. Fimoza apare aproape la toti nou-nascutii, iar apoi preputul se modifica treptat, pana la separarea de gland si posibilitatea decalotarii complete. Se estimeaza ca doar 1% dintre persoanele de sex masculin prezinta fimoza la varsta de 16 ani. Fimoza in sine nu este neaparat o problema, dar poate deveni atunci cand afectiunea provoaca simptome "

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama FIMOZA si se poate rezolva printr-o mica incizie, la orice cabinet medical UROLOGIC de catre un medic urolog sau la spital, de catre orice medic chirurg.

Este o procedura foarte simpla, se face sub anestezie locala, si dureaza 10-15min, dupa care pleci acasa pe picioarele tale.

| sierra1 a răspuns:

Du-te la medic