| ioneldan a întrebat:

salut TPU! am 15 (implinesc 16 ani in decembrie) si 1.75, 5 m. mai am sanse sa ajumg la 1.80 m, daca am crescut in 4 luni 1, 5 cm? tata are 1.80 m mama 1.62 m. ce sporturi mi-ati recomanda pentru cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrazyRat a răspuns:

Da ai sanse sa mai cresti.
Singurul sport care stiu eu ca ajuta ii inotul, dar nu ar trebui sa te preocupe asta ca inca esti in crestere si sigur depasesti 1.80 m

5 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Problema asta ti-o pui tu, la 15 ani? laughing Un om se dezvolta fizic pana pe la 25.
Ai timp sa ajungi si la 2m, daca asta e ritmul tau de crestere.

| Hades98 a răspuns:

Handball
Si Inot happy

| pefelie a răspuns:

Deci: 1. avand in vedere ca esti intre inaltimea mamei tale si cea a tatalui tau este bine. adica esti incadrat bine
2. innotul ajuta toti muschii si ajuta intreg organismul la dezvoltare, bine-nteles practicat cat mai devreme cu putinta
3. Da, este posibil sa mai te inalti putin dar nu stiu exact sa-ti spun, ce pot sa-ti spun este ca: da este posibil. Eu spre exemplu am parintii mai mici decat mine am reusit sa-i depasesc pe amandoi ca inaltime si parintii mei nu sunt la 70 de ani cand deja oamenii se cocosaza.

Sfat: Apucate de Handball sau Baschet, cu baschetul verisorul meu mai mic decat mine si verisoara mea care sunt de-o varsta cu fratele meu mai mic m-au intrecut dupa primul an de antrenamente laughing

Sper ca te-am ajutat happy

| Sn1ckers a răspuns:

Sala de forta, inot, baschet si mai intinde-te din cand in cand.

| MisterIntunecat a răspuns:

Înălțimea crește cu timpul, nu forțat.
Dar dacă vrei să faci sporturi pentru a mai crește în înălțime eu îți recomand: voleiul și baschetul, baftă :*