| DemonAlex a întrebat:

sunt baiat, am 14 ani.Cand am fost mic am fost grasut,si acum deja incep sa ma ingras.Ce sa mananc ca sa nu ma mai ingras, si poate sa slabesc? O sa fac si exercitii fizice.

P.S:Cum pot face sa dau grasimea jos?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Nu te necaji, asa li se intampla multora la aceasta varsta.Pe masura ce cresti in inaltime, kg in plus se vad tot mai putin.Totusi e bine sa iei si masuri,obligatorii la aceasta varsta :mult sport, miscare in aer liber si o hrana diversificata care sa includa proteine(carne, oua, lapte ), dar si multe legume si fructe.Incearca sa le mananci cat mai separate, sa nu le prea amesteci, sa ai masa de fructe separat, carnea sa o mananci doar cu o salata... Dulciurile sa fie mai putine.O sa vezi ca totul va fi o.k! Oricum "grasutii"se zice ca sunt oameni buni si care au farmec!

| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Tine regim: mananca doar o salata, fructe si nu mai manca grasimiwinking bafta

| alesaro a răspuns:

Nu este vorba despre regim, este vorba despre nutritie si despre a manca sanatos. Intr si pe http://www.SlabescUsor.ro si vezi ca sunt si solutii sanatoase in lumea asta, cu rezultate masurabile!

| Trackerist a răspuns:

Un prieten de al meu la fel de mic era grasut. dar acum face chick box si se antreneaza cu niste fiare. dar doar ca sa se mentina. si de mancat nu mai mananca dulciuri dar in rest nu stiu daca mananca ceva special.