| gabriel9977 a întrebat:

vreau sa slabesc 8 kg intr-o luna, sau macar 6.Am inceput deja sa alerg zilnic dar nu stiu ce sa mananc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 68 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Multă sănătate.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce raport inaltime-greutate ai? De ce 6-8 si nu 2-4 kg? Stii cum este cu slabitul sau ingrasatul? Alaturi de o vointa de fier ai nevoie de un psihic bun, pentru a avea mereu un psihic ok trebuie sa imi propun lucruri realizabile si pe parcurs din aproape in aproape ating si scopurile inalte.
Deci prima data spune ce varsta si inaltime-greutate apoi i-a o marja ceva mai mica pentru 1 luna...gandeste-te in felul urmator cand m-am ingrasat mi-a luat oare numai o luna? poate mi-a luat 2 luni sau 2 ani, ei bine cu dieta, miscare si mai ales rabdare se ating aceste targeturi personale...RABDAREA e cheia.
Deci de inceput intr-o luna maxim ai voie sa slabesti 2 kg...8 kg indiferent de cate ai acum este foarte mult.
Ca sa iti dau un exemplu mi-au trebuit 7 luni sa slabesc 8-9 kg intr-un mod sanatos...de ce sanatos? pentru ca slabitul brusc duce la boli si perturbari ale metabolismului si nu iti recomand.

| gabriel9977 explică (pentru Simpatic):

Am 17 ani si 1, 75 inaltime.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| gabriel9977 explică (pentru bursuc001):

17 ani/1, 75/78kg.

| T0T a răspuns (pentru bursuc001):

E băiat mă nu femeie de zici tu să aibă mai puțin cu 10 kg. E cu puțin peste limită.

| bursuc001 a răspuns (pentru T0T):

Bună!

Tu ai accesat linkul postat de mine mai sus?
Dacă-l accesai, te lămureai happy

O seară frumoasă.

| T0T a răspuns (pentru bursuc001):

Depinde și de masa musculară și de mai mulți factori, nu am încredere în acele măsurători.

| bursuc001 a răspuns (pentru gabriel9977):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 68 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Multă sănătate.