| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Tracțiunile la bară lucrează și bicepsul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Da, desigur

| ReddY25 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Salut. Bicepsul va fi lucrat in plan secund. Se va pune accent pe spate

| AndreiN120 a răspuns:

Bună ziua! Mulțumesc pentru întrebare.

Da, tracțiunile la bară sunt un exercițiu excelent pentru antrenarea bicepsului, pe lângă alte grupuri musculare importante, cum ar fi spatele, umerii și mușchii abdominali. În timpul tracțiunilor la bară, bicepsul este implicat în mișcarea de tracțiune a corpului, împreună cu mușchii spatelui.

Pentru a maximiza antrenamentul bicepsului, puteți folosi o priză îngustă la bară, ceea ce va crește implicarea bicepsului și va reduce încărcarea pe mușchii spatelui. De asemenea, puteți încerca să faceți tracțiuni la bară cu greutate adăugată, folosind o centură de greutate sau alte tipuri de echipament pentru a vă spori nivelul de rezistență.

Este important să menționați că pentru a obține cele mai bune rezultate și pentru a evita leziunile, este important să vă antrenați corect și să utilizați o tehnică adecvată în timpul tracțiunilor la bară și a altor exerciții de forță. În plus, este recomandat să vă consultați cu un antrenor personal sau cu un specialist în fitness pentru a vă ajuta să vă dezvoltați un program de antrenament adecvat și pentru a vă asigura că executați exercițiile corect.