| Google123 a întrebat:

Salut tuturor, sunt răcit am amigdalita umflata, înainte o aveam pe stânga acum 2 zile acum din câte văd și simt a trecut stânga de tot și a început dreapta de sigur o data cu amigdalita umflata a venit și frisoanele, febra, dureri de cap, acum din câte simt mi-a trecut aceste durerii cat de cât, întrebarea mea este ce sa iau din aceste 3 medicamente? Am așa : Coldrex pentru Adulți, Ibuprofen 400mg, și antibiotice, am 16 ani.( dau funda va rog crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Foarte bine faci, trebuia sa nu iei si sa mergi din prima la medic, dar nu e tarziu nici acum. Sa-i spui medicului ce medicamente ai luat.
Multa sanatate.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai infectie si nu trece fara antibiotice (cred ca si injectabile)
Adreseaza-te medicului de familie si nu lua medicamente dupa ureche.
Multa sanatatehappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amigdalita, apendicita sunt boli. N-au cum sa fie umflate. Se umfla amigdalele si apendicele.
E bine sa mergi la medic sa vezi ce-i de facut si iti recomand un leac babesc cu care copii din satul meu se faceau bine. Le punea cineva intr-un pahar petrol lampant si cu o lingura de sare. Se amesteca bine si apoi se face gargara 2-3 seri la rand. Stiu ca nu se prea gaseste petrol si de aceea iti dau un link: http://www.e-chimicale.ro/gaz-lampant
Este o reteta incercata si de mine.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca chiar e o infectie aia nu o sa treaca nici cu Coldrex nici cu Ibuprofen si daca iei antibiotice de capul tau mai rau o sa-ti faci, e foarte posibil ca microbul cu care te-ai infectat sa fie rezistent la ce antibiotic iei tu, sa-l iei degeaba, iti strici si stomacul, nici nu rezolvi problema si ingreunezi si munca doctorului care v-a trebui sa-ti dea medicamente si mai puternice si nocive pentru stomac. Asa ca mai bine mergi din prima la medic si nu iei nimic de capul tau.
Daca medicina era asa usoara ne luam toti medicamentele de capul nostru si nu ne mai trebuiau medici... De aia se fac atatia ani de scoala, pentru ca nu e asa simplu, iau antibiotic si trece...
Multa sanatate.

| Google123 explică (pentru CuriousStuff):

Mâine de dimineața voi merge fiindcă ma doare foarte tare și am luat deja 3 antibiotice in 8-9 ore voi merge cu părinți sa văd ce e de făcut ca ma doare foarte tare de-abia pot sa înghit nici măcar nu mănânc, mănânc doar fructe și beau suc atât

| CuriousStuff a răspuns (pentru Google123):

Foarte bine faci, trebuia sa nu iei si sa mergi din prima la medic, dar nu e tarziu nici acum. Sa-i spui medicului ce medicamente ai luat.
Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te duci la doctor?
Eu asta zic sa faci.
Poti acum de exemplu, te imbraci si te duci, e soare afara.

| vampyremisa a răspuns:

Buna! Amigdalita este boala. Amigdalele sunt ganglionii umflati pe care ii ai in gat. Nu lua antibiotice! E o greseala pe care o fac multi. Incearca cu un faringo hot drink sau coldrex. Ia vitamina c ( ajuta la procesele imunologice). Daca te doare, ia ibuprofen (sau paracetamol/ nurofen, dar nurofen e mai scump si tot aia face). Daca persista, te duci la doctor. Nu mai luati antibiotice asa! De asta sunt atat de multe bacterii rezistente la ele! Bea si mananca cat poti de des alimente si lichide calde.