| LeUL a întrebat:

Salut, va rog frumos sa mi spuneti si mie toate tipurile de analize care le pot face si pentru sange si pentru absolut orice sau cele care este indicat sa le fac periodic va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic si nu te lua dupa sfaturile unora care n-au nici o calificare.

| ALGator a răspuns:

Depinde de varsta; de starea ta de sănătate.
E de preferat ca analizele să se facă atunci cand există un motiv, o suspiciune sau dacă ai o predispoziție dobândită care a fost depistată, nu presupusă.
Altfel dacă sunt făcute că prinde bine, îți intuneci viata. La fel si cu luatul medicamentelor.
Sper ca alții sa dea un răspuns totuși cu o listă a analizelor.

| ALGator a răspuns:

Cauta pe google "pachet de analize'
Un exemplu:
http://www.mymed.ro/analize-de-rutin-care-trebuie-fcute-periodic.html

| PeFuga a răspuns:

Exista un set de analize standard pentru a depista cei mai importanti parametri. Te duci doar la medicul de familie si il rogi sa iti dea trimitere pentru analizele obligatorii si el va sti exact ce sa scrie acolo.