| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum, ce credeti despre lucrul acesta,, sa mananc ceva dulce". Stiu ca multi spun sa renuntam la dulciuri, sa nu mai mancam. Ideea e ca nici nu mai stii cand si daca faci execes. Uite de exemplu eu de vreo doua zile nu am mai mancat nimic dulce (in sensul o bucatica de ciocolata sau o napolitana, etc) dar acum am senzatia aceea de,, ceva dulce". E normal sa avem aceasta senzatie, cerere a organismului? Ca sa-mi pacalesc organismul de la ceva dulce, mananc un fruct sau altceva. Eu ma abtin sa nu mananc nici azi, nu de alta dar ma tem de blestematul de diabet. Nici nu mai stiu ce si cand sa mananc. D.p.d.v. al sanatatii sunt ok, nu ma doare nimic, nu am simptome de vreo boala si nici nu am multe kg sa fiu gras.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu ne-ai spus cati ani ai. Daca esti mai tanar e perfect normal sa ai pofta de dulce (de nestapanit) toata lumea are doar ca dupa un timp corpul tau nu mai poate sa se ocupe cu glucoza cum o facea in tinerete si te mai abtii.
Depinde si cat dulce mananci, nici asta nu ai spus, ca una e sa mananci o patratica de ciocolata cand ti-e pofta de dulce, alta e sa mananci o ciocolata intreaga.
Daca faci multa miscare fizica poti sa consumi mai multe dulciuri fara sa-ti faci probleme, pentru ca organismul tau are nevoie, daca esti sedentar mai putine.
Sunt multi factori, dar daca esti tanar inca nu e momentul sa te abtii de la toate de frica sa nu te imbolnavesti, nici excesul nu e bun, mananca putin din toata, cum spunea cineva mai sus, si astfel o sa fii cel mai sanatos.

Multa sanatate.

| vocea a răspuns:

Totul tine de vointa si cu asta am spus tot.

| Valentinaldoilea a răspuns:

"Blestematul de diabet" se face de la prea mult dulce dar si de la stres. Insa, daca nu maninci deloc dulce, dezechilibrezi organismul. Normal, corect, este sa maninci din toate cate putin.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Dulcele înseamnă energie pură pentru organism! Cănd ai acea senzație, energia ta este aproape dispărută! atunci pui măna pe ceva dulce și mănănci! după care te vei simții mai bine!

| BogdanLuca a răspuns:

Cine a spus sa nu mananci dulciuri? Poti cauta pe netsau chiar pe ambalaj doza zilnica recomandata.
Diabetul zaharat nu se face de la prea mult mancat dulce! - cine spune asta vorbeşte tampenii, habar nu are despre ce!