| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa ma apuc de sport, am 85 de kg vreau sa stiu daca merita sa ma duc la sala, dar fara sa imi iau antrenor personal, e prea scump si nu am asa multi bani. La ce salariu am vreau sa stiu cam cate ore ar trebui sa stau la sala si daca ar trebui sa caut una cu sauna.
Si daca imi puteti spune daca merge sa faci sport in costum de sauna.
(o sa renut la suc si dulciuri).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 85 de kg si iti faci griji ca iti trebuie sala?
Mai putin slabesti la sala si mai mult de acasa, din regim!
sala doar daca ai ambitia sa faci mult cardio, daca vei incepe sa faci cu greutati iti va creste apetitul alimentar si vei manca mai mult, e un cerc vicios.
La bodybuilderii profesionisti e altceva, aia se ingrasa, slabesc, au un metabolism ce ii ajuta si mai ales multa motivatie si vointa, plus ca mananca cu cantar de bucatarie si numara calorii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai 1.70 eu cred ca esti ok si asa.Nu e batuta in cutie regula cu inaltimea minus 10.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa breh prostiile cu sala. Te poti apuca singur de mers/alergat. Sau sa mergi undeva la inot. Sau ia-ti o bicicleta si mai lasa masina in garaj (daca ai asa ceva).

| TheGentleman a răspuns:

Nu recomand să începi sala fără antrenor, decât după ce prinzi puțină experiență

Dacă faci greșit exercițiile, le faci degeaba si este și dăunător pentru sănătate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai spune si ce inaltime ai. Eu am reusit sa slabesc fara antrenor si fara sala. Mancat sanatos, exclus zahar. Plimbat cu bicicleta. Sunt muncitor in linia de asamblare deci duc o viata relativ activa. Sunt barbat, am 1. 65cm. Am avut 78 de kg, acum am 70.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce inaltime ai. Eu am 1.65 si am slabit de la 65 kg la 55 intr-o luna. Cum? Am renuntat la dulciuri si am facut in fiecare zi exercitii plank.

| Skarr a răspuns:

Gasesti orice exercitiu cum se face corect daca cauti pe internet.
Poti cauta program gata facut pe net si cauti cum se fac exercitiile alea si la ce aparate.
Asta sau te duci la inceput si faci toate aparatele la rand sa faci un pic de febra sa te obisnuiesti si sa inveti aparatele si dupa faci ce ti place pentru fiecare grupa.
Eu le-am facut pe amandoua

| Cypru13 a răspuns:

Nu ti trebuie antrenor. Poti si singur. Vointa trebuie sa ai. Daca nu, o cultivi. Exercitii gasesti pe net. Ai grija la alimentatie. In rest, mult succes

| user1250 a răspuns:

Salut! si eu am avut 85kg si am slabit fara sa fac prea mult sport, si acum am 68, si as vrea sa iti spun ca daca vrei sa slabesti ar trebui prima oara sa modifici alimentatia si sa ai un regim sanatos, dupa ce vei slabi vreo 5 kile sau chiar mai mult ar trebui sa te apuci de sport.Eu ti-am zis asta si daca tu vrei sa faci asta bine, da ca nu tot bine, eu am vrut sa te ajut happy SUCESS

| GeorgeDinBuzau a răspuns:

Salut, citeste putin despre deficit caloric si o sa intelegi cum functioneaza slabitul, cat despre orele la sala nu este atat de important cat stai daca te focusezi pe antrenament, poti sa stai o ora tragand tare si va fi mai bine decat ai sta 3 ore stand pe telefon

| sparcatordebuci69 a răspuns:

Se merită dar să te apuci și de o dietă