| Vassii a întrebat:

Salut, vreau sa slăbesc circa 40kg. Am 17 ani, 173 inaltime si 110kg. De cand ma stiu 'm-am' luptat cu kilogramele in plus. Întrebarea mea este: cat pot slabi in 3 luni daca mănânc odata pe zi (pe la ora 16)? Nu veniți cu raspunsuri ca nu este bine si ar trebui sa mănânc regulat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mănânci de 3 ori pe zi dar sa nu te saturi. Sa excluzi prejelile și tot ce înseamnă mâncare grasa, sa bei multe lichide(apa) sa excluzi sucurile acidulate și dulciuri Și fa puțin sport. Dacă nu reușești, consulta un endocrinolog pentru ca uite eu de exemplu și dacă n-aș manca deloc tot nu slăbesc pentru ca am probleme endocrinologice.

| GrigoreCostinel a răspuns:

Depinde daca faci și tu sport.

| Georgiana_Lucia_1996 a răspuns:

Buna! Uite ce iti propun, daca vrei sa slabesti nu ii pune organismului tau o data limita cum ai zis "in 3 luni" pentru ca daca slabeti repede vei face celulita si cum vine vara nu iti va comvenii sa ti-o ascunzi. Si alt sfat pe care ti l-as putea da este sa mananci, doar ca sanatos, daca mananci la ora 16 in fiecare zi si bagi o gramada de calorii nu vei rezolva absolut nimic. Apuca-te de sala sau macar fa sport, cel putin o data pe saptamana si vei observa diferenta dupa un timp. Nu te cantarii in fiecare zi si nu intra in crize pentru ca nu ai reusit sa ajungi la targhetul propus. Corpul tau este cel care va suferii si nu e ok sa-ti pui sanatatea in pericol! Slabesti mancand sanatos, facand putin sport si nu uita sa bei apa! Multa bafta!

| PaulBlegu a răspuns:

Depinde cat mananci. Degeaba mananci odata pe zi daca mananci 3000 de calorii

Fa-ti un calcul cam cate calorii consuma corpul tau, incluzand orele de sport PE CARE AR TREBUI sa le faci si mananca cu vreo 15% mai putin.

E destul de greu sa-ti dau un numar exact cam cat ai putea slabi deoarece depinde de o gramada de factori, mai ales de cat sport faci si cate calorii mananci (cateodata poate mananci mai putin, cateodata poate te scapi si mananci mai mult)

Apuca-te de acum de ce am spus mai spus si vezi rezultatul de unul singur in 3 luni.

Asa vezi cel mai bine ce merge si ce nu, incercand.

| Scarlett92 a răspuns:

Incearca dieta Rina dureaza exact 3 luni si e foarte eficienta

| Georgkescu a răspuns:

Chiar nu vreau sa te dezamagesc dar daca vrei sa mananci o singura data pe zi, cu timpul o sa te infometezi si o sa ajungi sa mananci seara, si ce ai rezolvat? Nimic, ba chiar ai luat kg in plus. Sfatul meu este sa alergi cat poti tu de mult sau/si sa te plimbi cu bicla. Oricum, trebuie sa mananci mai putin, dar asta nu inseamna ca trebuie sa mananci o singura data pe zi. Incearca sa mananci de 3 ori( Micul de jun este cea mai importanta masa) si incearca sa alegi mancarea cu cat mai putine calorii. Sa bei in jur de 2-3 l de apa pe zi regulat, adica nu bei doar dimineata cei 3 l si dupa nu mai bei nimic, pas cu pas happy. Sper ca ti-am fost de ajutor, daca vrei poti apela la un nutritionist.