| Myrcea22 a întrebat:

Salut.vreau sa stiu daca este vorba de hidrocel. Am 17 ani si simt Putin lichid la testiculul stâng. fara dureri fără nimic...de varicocel nu este vorba..nu este nici-o vena..nici vizibila..nici la palpare.daca ar fi hidrocel... poate sa cauzeze..sa nu mai fac copii? PS: Nu am sensibilitate la atingeri sau chestii... testiculul mi se pare normal..ca si celalalt... putin mai mare sa zic 0, 5cm. Dar am inteles ca asa e normal sa fie unu mai mare ca altu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic. Iti poti pierde barbatia. Am avut si eu asa ceva. Pe vremea aceea se facea penicilina daca este ce cred eu. Oricum, mergi la medic.

| Myrcea22 explică (pentru Salontanul):

Explica-mi ce ai avut tu

| Myrcea22 explică (pentru Salontanul):

Deci pur si simplu nu am nimic nu simt nimic..doar ca parca e putin foarte putin lichid.

| Salontanul a răspuns (pentru Myrcea22):

Daca simti lchid este Hidrocel. Daca este doar o umflatura este Varicocel. Eu Varicocel am avut. Cum eu cred ca ai Hidrocel, citeste si aici: http://www.romedic.ro/hidrocel

| Myrcea22 explică (pentru Salontanul):

Nu este varicocel..si de hirocel daca ar fi, doar chirurgical s-ar rezolva?

| Salontanul a răspuns (pentru Myrcea22):

Se poate si cu tratament daca-l iei din vreme. Mergi la medic!

| Myrcea22 explică (pentru Salontanul):

La medicul de familie? si...hidrocelul poate cauza fertilitatea...a nu mai avea copii?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. La medicul de familie care te va trimite la analize si la specialist apoi. E posibil daca-l lasi netratat mai mult timp.

| Myrcea22 explică:

Dar este foarte Putin..si nu stiu sigur daca e hidrocel.