| cosmincoco a întrebat:

Salut vreau sa va intreb ceva...
Prietena mea acuza dureri de burta
Acu o sapt a avut dureri de burta si a vomitat putin... Dupa asta nu a mai avut nimic. Acum iar o doare burta in jurul buricului o doare.
A fost la doctor si ia dat niste pastile, am citit despre ele pe net si zice ca e ceva cu stomacu si nush ce. Medicul ia dat doar pastilele nu a zia ce are.
Imi puteti spune si mie daca acest semn este pentru o sarcina? Sau are probleme cu stomacu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Si prietena ta nu a fost curioasa sa vada ce are? nu a fost curioasa sa stie ce pastile ia? ar putea fi o sarcina si amica nu si-a instiintat medicul?
Pai cum i-a dat tratament? dupa ureche?
Daca a avut relatii sexuale neprotejate, ar fi bine sa faca un test de sarcina sa elimine indioala si apoi va ramane raceala ori infectia.
Sa schimbe medicul daca nu este insarcinata.
O zi bunahappy

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Daca stiti ca nu v-ati protejat, sa faca un test de sarcina. Costa 3lei in Kaufland, 5 lei in Carrefour si cam 10-15 lei in farmacii. Un alt semn de sarcina care apare destul de repede il reprezinta durerile de sani si lipsa menstruatiei.
Sau poate are doar probleme cu stomacul.
Insa testul de sarcina o sa va lamureasca.
P.S.: Ca sa nu va mai faceti astfel de griji pe viitor, folositi prezervativul sau ea sa ia anticonceptionale daca este cazul. E stresant sa stai cu grija ca la cel mai mic simptom, poate chiar imaginar, sa iti faci griji:,, am ramas/n-am ramas?!" happy
Zi frumoasa iti doresc!

| cila1995 a răspuns:

Ducețivă la alt medic mai bine, durerile de la caz la caz pot însemna diferit, dar poate doctorul i-a zis prietenei tale dar ea nu ți-a spus ție.