| Camper123 a întrebat:

Am o sora insarcinata in luna a 2-a si doctorul a gasit-o cu trombofilie si i s-a recomandat medicamentul ASPENTER! O ajuta cu ceva acest medicament? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OaiaNinjalău a răspuns:

Trombofilia este o condiţie în care sângele are o tendinţă crescută de a se coagula în vase, deci acest ASPENTER ii subtiaza sangele.
Multe dintre femeile gravide care au trombofilie nu vor avea complicaţii în sarcină. Cu toate acestea, trombofilia reprezintă un risc special pentru mamă şi copil: comparativ cu femeile care nu suferă de aceasta boală, femeia gravidă va avea un risc mai mare de a face tromboză venoasă profundă sau anumite complicaţii ale sarcinii.
Sper ca te-am ajutat! Multa sanatate!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, o ajută!

"Aspenter conţine ca substanţă activă acidul acetilsalicilic (cunoscut şi sub numele de aspirină). Aspenter acţionează prin prevenirea formării cheagurilor de sânge.
Sarcina si alaptarea:

Acidul acetilsalicilic s-a dovedit teratogen in studii experimentale, la animale de laborator.
Studii epidemiologice la femeia insarcinata nu au evidential efecte teratogene si fetotoxice in conditiile administrarii in primele 2 trimestre de sarcina, dar experienta este limitata pentru utilizarea cronica de doze mari. Folosirea in ultimul trimestru de sarcina a fost asociata cu toxicitate cardio-pulmonara si renala la fat, inchiderea precoce a canalului arterial, intarzierea si prelungirea travaliului (pentru dozele mari de acid acetilsalicilic) si cresterea frecventei accidentelor hemoragice (inclusiv pentru dozele mici).
In primele doua trimestre de sarcina se poate administra acid acetilsalicilic, dar numai la indicatia medicului; se recomanda evitarea tratamentului cronic cu doze > 150 mg pe zi. In ultimul trimestru de sarcina acidul acetilsalicilic este contraindicat (cu exceptia utilizarii punctuale pentru anumite indicatii cardiologice si obstetricale foarte limitate).
Deoarece acidul acetilsalicilic trece in lapte, folosirea in timpul alaptarii trebuie evitata, sau alaptarea se intrerupe, in functie de raportul risc/beneficiu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......75-mg.aspx

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Aspenterul este fosta aspirina si nu este bine sa o ia in timpul sarcini, dar sunt alte tratamente naturiste care nu sunt contraindicate.In timpul sarcini nu trebuie sa ia niciun medicament de sinteza pentru ca afecteaza fatul care se va naste cu sechele.