| Ionut3399 a întrebat:

Am scos doua masele de minte(pe cele de jos), dar nu as mai vrea sa stau pe final de an sa le scot si pe cele de sus. Cele de jos nu aveau spatiu sa iasa si a fost mai bine asa, insa sus am scos o masea din fabrica, sa zic asa, acum ceva timp, dintii sunt drepti, maxilarul este ceva mai larg. Credeti ca e musai sa le scot si pe acelea sau mai pot amana o perioada? Sunt sanse sa-mi strambe ceilalti dinti sau maseaua scoasa acum cativa ani le-a facut ceva spatiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta iti poate raspunde doar un dentist, care uitandu-se in gurita ta, poate sa-ti spuna daca mai are spatiu sa creasca, daca mai poti astepta, sau cat de urgent este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exact ceea ce întrebi îți poate răspunde doar un medic stomatolog ce se uită la ei. Eu nu sunt pentru a scoate dinți când nu este necesar, căci vei avea nevoie de ei mai târziu, când se răresc de bătrânețe, carii, etc.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie să arăți radiografia unui stomatolog sau ortodont ca sa te îndrume. Eu am avut aparat dentar, după ce l-am dat jos mi-au apărut măselele și ortodonta a zis că trebuie să le scot înainte să iasă, pentru că împing dinții și s-ar strica tot ce s-au aranjat până atunci, așa că le-am scos. Daca nu sunt drepte, sunt șanse mari să faci carii, pentru că nu le poți spala bine, oricum se ajunge greu cu periuța acolo în spate. Mi se pare că extracția celor de sus e mai ușor de suportat decât a celor de jos.

| zilog a răspuns:

Trebuie sa le pui urgent la loc pentru ca altfel se va strâmba maxilarul si se va deforma
si maxilarul intr-o zi va călca strâmb vei mesteca pe diagonala
si se va sfărâma ceva pe la incheieturile gurilor si sa vezi că de atunci tot vei incepe sa calce stramb gura ta si se va inchide gresit si nu prea o sa se mai poata face nimic
asta inseamna ca trebuie sa iti faci reparatia
https://www.dentsplysirona.com/
astia au si in România reparatii