| Albert1221 a întrebat:

Salutare! Am si eu o problema. De 4 luni am probleme cu urina. Urinez puțin și culoarea închisă și mirositoare. Mi am făcut analize la sânge, la urina la început însă au ieșit bune. Însă ma dor oasele, am limba alba, dar nu am candidă pentru ca mi am făcut analize și am ieșit negativ. Este posibil sa fie vreo infectie urinară? Nu am dureri la urinare, doar ca urinez puțin și de culoare închisă. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Exista pe planeta asta un lichid, cel mai raspindit, pe care tu trebuie sa il bei. Poate nu iti place, dar corpul tau o cere. Daca nu il poti bea simplu, incearca formele sale mai umane: sucuri, ceaiuri, bere, ciorbe. Vinul nu, ca ala iti ia capul happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Urinez puțin și de culoare închisă. Mai multe lichide.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Hidratează-te corect! Consumă mai multă apă plată (pentru a "avea" ce urina. Nu consuma alcool si mai ales bere (care poate influența si culoarea, si mirosul).

Dacă observi ca după o perioadă situatia e aceeasi, atunci, cred că ar trebui să reiei analizele la urină, eventual la un alt spital/la o altă clinică.

"Un rezultat normal al examenului de urina nu garanteaza lipsa bolii (...) rezultatele apar in limite normale in stadiile incipente"

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/sa-intelegem-examenul-de-urina

Nu uita să respecti cu strictețe toate conditiile care preced recoltarea probelor de urină.

http://urologie-craiova.ro/......din-urina/

Poate că mai jos e explicat mai clar, pe intelesul tuturor:

https://www.centrul-provita.ro/ghid-de-recoltare-analize-medicale

| Albert1221 explică:

Beau apa minim 1.5, 2 litri la zi. Dacă beau mult lichid odata elimin urina curată, însă a doua zi este la fel, tulbure. Nu știu ce sa fac, ce analize sa mai fac pentru ca toate au ieșit in regula. Ma gândesc la vreo infectie urinară pentru ca am folosit și niște toalete publice înainte. Este posibil?