| MmoooTtttt a întrebat:

Daca eu am deficitul caloric de 1800kcal si nu imi calculez caloriile., incer saa abtin si fac 1300-1500kcal/pe zi, si sa zicem ca fac in jur de 1800 kcal din cand in cand(restul mai putin), ar putea sa afecteze cu ceva corpul/organismul meu, sai sa imi vina rau(daca mananc 1300-1500kcal pe zi, timp da mai multe zile) sau as putea sa patesc ceva de genu asta.Sau poate ma simt mai slabit sau daca pierd masa musculara multa din cauza asta.
Va rog sa imi raspundeti, dau medalie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu, dar probabil vei simti ca iti e foame si daca mananci ceva neobisnuit sau mai bogat caloric s-ar putea sa depasesti pragul de 1800. Daca mananci suficiente grame de proteine si grasimi sanatoase ar trebui sa pierzi un minim de masa musculara (asta daca nici deficitul caloric nu e prea mare).

| Doja a răspuns:

Ia-ti un cantar, calculeaza mancarea si aia e. Nu face experimente pe organismul tau pentru ca stii ca nu duce la nimic bun.