| andreiush25 a întrebat:

Salutare...Daca un om face radio terapie are voie sa ia un bebelus in brate? Nu se transmit radiatile din corpul bolnavului spre bebelus? Doresc raspuns urgent. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji, terapia pe care o faci, este pentru a te vindeca tu si ea nu ramane in corpul tau pentru a fi transmisa mai departe la o alta persoana. Ea actioneaza atunci cand o faci, in perioada de timp data de cura pe care o faci si nu actioneaza si dupa aceea perioada de timp.
Pentru linistea ta, poti sa te interesezi si la medicul care te trateaza, dar logic este ca aceasta terapia actioneaza pe momentul in care este facuta si nu si dupa aceea, mai ales sa fie transmisa la o alta persoana.
Un gand bun si multa sanatate.

| SAMM0603 a răspuns:

Suna urgent la institutia la care faci si te vor lamuri ei. Din moment ce nu te-au prevenit sa te feresti banuiesc ca nu se poate intampla nimic. Dar ca sa fii tu cu "sufletul impacat" ca ti-a raspuns o persoana care stie sigur raspunsul corect (la urma urmei e vorba de un bebelus) te sfatuiesc sa-i intrebi.