| YellowMoon a întrebat:

Salutare.
De ceva timp, cam de aproximativ 2 săptămâni, nu imi mai este pofta deloc de mâncare sau nu imi vine deloc sa beau apa. Pur si simplu stau nemancata aproape toata ziua. In schimb parca mereu am pofta de ceva dulce.
Nu mai pot dormi bine deloc noaptea, ma fatai mereu si uneori nu pot dormi o noapte intreaga.
Uneori ma mai doare si inteapa si inima, am si dureri in diferite zone. Trebuie sa anunt ca am si anemie.
Nu stiu ce se intampla cu mine. Ma puteri ajuta? Am fost si la medic si mi-a dat pastile Passiflorra sa iau pentru somn, si m-a pus sa mananc fortat. Dar nu pot manca.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Senzatia de dulce vine de la candida, probabil ca stomacul tau este infectata cu candida si iti cere sa-l hranesti cu zahar, pentru ca zaharul o ajuta sa se dezvolte.
Te sfatuiesc sa manaci miere de albine propolizata (miere naturala de albine in care se pune tinctura de propolis) cate 1 lingurita de miere propolizata de 3-4 ori pe zi, inainte de masa cu jumatate de ora. Mierea este cel mai puternic antibiotic natural care omoara bacteriile si infectiile din corp si iti regelaza sistemul imunitar. Creste pofta de mancare, ameliioreaza pana la vindecare anemiile.
Pentru informatii mai amanuntite despre componenta de vitamine si minerale ale mierii de albine si a propolisului, cauta pe internet.

| OoBunnyoO a răspuns:

Stomacul este un organ elastic care se ajusteaza de la o zi la alta. In momentul in care, pentru o zi doua, mananci foarte putin, stomacul tau va ajugne la dimensiune mai mica decat inainte si va avea nevoie de portii mai mici de mancare. Si cu cat vei manca mai putin cu atat se va micsora mai mult si cu atat iti va scadea apetitul.

Cat despre dulciuri.cea mai rapida sursa de energie pe care o poti da corpului sunt zaharurile, care provin din dulciuri. Prin urmare, daca tu nu mananci suficient pentru a oferi suficienta energie corpului pentru a supravietui, corpul iti va cere energie.

Ca sa intelegi mai bine ce iti spun, la un moment dat era o emisiune pe Discovery (i-am uitat numele) in care un individ, a carui barca s-a scufundat, a ajuns pe o insula. A supravietuit cateva luni, insa dupa un timp a inceput sa simta nevoia inexplicabila de a consuma ochii unui anumit tip de peste. Ii era constant pofta de ochii aia de peste. Dupa ce a fost salvat si a ajuns la spital si i s-au facut analizele s-a descoperit ca avea lipsuri uriase de niste minerale sau aminoacizi, substante care surprinzator se gaseau numai in ochii acelui tip de peste de care ii era pofta.

Concluzia este ca, in general cand avem anumite pofte, corpul ne transmite un mesaj. La tine este nevoia de energie pentru ca nu mananci suficient. Iar dupa cum spuneam, cea mai rapida sursa de energie sunt dulciurile.

Cat despre dormit, nu poti sa dormi tocmai pentru ca mananci atatea dulciuri. Dulciurile iti ofera energie, insa provoaca si agitatie, stari de neliniste si chiar de depresie.

Prin urmare, incearca sa te fortezi sa mananci mai mult, putin cate putin. La o masa o gura, doua in plus, la urmatoarea tot asa, pana cand ajungi la portii normale.

P.S. Stai linistita, nu este vorba de candida.

| alexbit90 a răspuns:

Clar trebui sa mananci nu exista sa nu mananci nu exista nu imi e foame corpul are nevie de hrana si incearca sa nu exagerezi cu dulce mai ales daca nu bagi si ceva mancare... nu stiu mananca ceva ce iti place nu stiu gen cartof prajit friptura laughing din astea dar consistent si la fel si cu apa, nu sta fara sa bei apa chiar daca nu iti este sete incearca sa mai ei putina apa... macar 1.5 l p zi.

nu este de glumit cu asta.

Multumesc!

| adelinbojan a răspuns:

Daca simti ceva amar in gura sau nu iti place mancarea iti recomand sa mananci niste glucoza