| KALASHER a întrebat:

de mult timp, am o bătătură pe partea exterioară a degetului mic.Am 13 ani :/ și mă doare foarte tare când port încălțăminte! Azi m-am decis să scap definitiv așa că m-am dus și am cumpărat de la Farmacie o soluție contra bătăturilor numită Clavos. Am urmat instucțiunile medicului,cum am ajuns de la școală,am aplicat pe bătătură cu un bețișor de urechi, protejându-mi pielea dimprejur cu o cremă grasă. Mi-am pus un plasture și mi-am continuat activitatea zilnică până în momentul de față când mi-am dat jos plasturele și am observat că mi s-a înmuiat bătătura...ce trebuie să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Nu,nu trebuie s-o tai fiindca poti gresi si ajunge in zone care ar putea sangera. Daca nu se desprinde cu mana, repeta tratamentul.

| KALASHER explică (pentru mira):

Cât de ușor ar trebui să se desprindă?

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Destul de usor.

| LaLaura a răspuns:

Pai nimic. E normal sa se inmoie datotita cremei ( batatura o sa dispara).
Lasa pielea sa se regenereze.

| KALASHER explică (pentru LaLaura):

Nu trebuie să mi-o tai sa ceva de genul?

| LaLaura a răspuns (pentru KALASHER):

Nu. lasa-ti pielea singura sa se regenereze, o sa cada de la sine cand e momentul.

| KALASHER explică (pentru LaLaura):

Nu s-a întâmplat nimic cu pielea...doar s-a înmuiat...mi s-a mai spus s-o îndepărtez

| LaLaura a răspuns (pentru KALASHER):

Atunci faci cum crezi tu, eu stiu ca o sa se indeparteze de la sine ( o sa se usuce si o sa cada), la fel cum coarja de la o rana cade singura cand trebuie.

| KALASHER explică:

Mersi tuturor pentru răspunsuri, din păcate nu pot da mai multe voturi