| alexandru45554 a întrebat:

Salutare dragi tovarăși si prieteni, am o mica nelămurire, este normal să am greutatea de 66 kg si 1.85 cm la 18 ani? Nu sunt mulțumit deloc de corpul meu, am încercat să fac exerciți fizice intense dar fara reziltat am luat si multi-vitamine fără efect, mănânc ff bine ciorbe, cartofi praziți etc, dar nu se simte nimic, nu știu ce să mai încerc? crying(((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sebi141996 a răspuns:

Da este normal pentru ca tu ești in creste încă. Și greutatea este OK dar încă ar mai trebui sa pui. Parerea mea dacă ai face putina sala ar fi OK și nu mai mânca după ora 6 crede-ma te ca ajuta. Dacă te ajuta fundița te rog mersi

8 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Nu e ceva iesit din comun, dar nu imi dau seama ce nu iti place, ti se pare ca esti prea slab sau ca esti prea gras? in orice caz in amabele situatii te-asi sfatui sa te duci la sala si sa iti formezi corpul

| alexandru45554 explică (pentru 1Q):

Ce nu imi place cel mai mult la corpul meu este picioarele parcă-s niste bețe.

| 1Q a răspuns (pentru alexandru45554):

Da pai gambele sunt foarte greu de dezvoltat, depinde si cum esti genetic unora cand lucreaza piciaore se vede dar la altii tot degeaba ori cat ar lucra

| Mayhem666 a răspuns:

Pana la urma, tu de ce esti nemultumit? Ca nu inteleg. Te crezi prea gras sau prea slab? Eu am 175 cm si am 60 de kg, si ma simt excelent, ba chiar vreau sa mai slabesc vreo 5 kg.
P.S. Partea cu "dragi tovarasi si prieteni" o spune si profesorul meu de design.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la sala si consuma alimente bogate in proteine daca vrei sa cresti in masa musculara.
Daca este sa ne luam dupa faza cu 2x kg/corp de grame de proteine atunci trebuie sa consumi cam 130-135 grame de proteine in fiecare zi. Daca mergi si la sala si lucrezi intens in cateva luni ar trebui sa aiba loc schimbari notabile, un corp foarte "lucrat" se construieste cu anii.

| Felissa13Eden a răspuns:

Doamne,omule,ai noroc!
Esti genul care poate sa manance orice ca nu se ingrasa.E super ok,serios.
Daca vrei masa musculara, du-te la sala si urmeaza un regim alimentar cu multe calorii si proteine.O sa te ajute sa lucrezi intens, dar e bine sa mananci si cu cap, anuminti carbohidrați si sa bei multa apa si freshuri de diferite fructe.
De obicei, un stil de viata sanatos si sportul regulat ajuta big grin

| alexandru45554 explică (pentru Felissa13Eden):

Mulțumesc pentru indicații

| Alin_Mihai_1999 a răspuns:

Eu am detaliile care leai zis la 15 ani, nu stiu, Poti sa te duci la sala si in timpul asta sa consumi grasimi, gen gratar...