| QuertyQuestions a întrebat:

Salutare dragi utilizatori ai site-ului TPU. As dori sa va cer un mic ajutor in legatura cu ce alimentatie ar trebui sa abord pentru a reusi sa slabesc. Am 17 ani, 1, 80m si 76kg, sunt baiat. Multumesc aniticipat tuturor celor ce isi fac timp sa ma ajute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 4 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

1 răspuns:
| Zimm a răspuns:

Dar nu stai asa de rau cu kg thinking Ai putea sa faci ceva mai mult sport, sa incepi sa mergi la sala, sa mergi sa alergi etc. Ai grija si de alimentatie in sensul in care ai putea sa reduci dulciurile si painea/pastele daca mananci mult din acestea. In cateva luni ar trebui sa fii ok