| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, eu am fost operat la apendicita de 3 saptamani.
Si am stat o saptamana si doua zile internat in spital pentru ca am avut peritonita.
Dupa ce am venit acasa nu am avut nimic m-am simtit foarte bine dar azi m-am simtit urat adica m-a durut burta si ma mai doare chiar si in acest moment. Ma doare cand imi apas burta sau ma misc brusc. Ca si cum as avea crampe. Si am fost si putin costipat.
Azi a fost si urat afara a plouat si ma gandesc ca poate de aia ma doare si imi va trece ca efort nu am facut si am respectat regimul. Ce ar putea fi trebuie sa ma duc din nou la medic sau imi va trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Dupa operatie, nu e bine sa faci miscari bruste sau sa te fortezi. E nevoie de repaos indelungat, cu atat mai mult cu cat ai dat in peritonita (o situatie foarte grava). Incearca sa te misti mai lent, intr-un ritm in care sa nu fortezi organismul, pentru a se putea recupera corespunzator. Pe net exista informatii despre evitarea constipatiei dupa operatie, si ar fi bine sa le consulti. Macar informativ. Poate iti ofera o solutie potrivita pentru tine. Recuperarea dupa operatie necesita timp. Din cate stiu, cel putin jumatate de an fara efort fizic.