Întrebare recomandată | Cat a întrebat:

Ma confrunt cu o problema mica, dar enervanta si de-acum chinuitoare.

De ieri, mi s-a umflat un pic buricul inelarului de la mana dreapta. Initial am crezut ca e vorba de o unghie buclucasa, dar am taiat-o scurt, scurt si situatia nu s-a ameliorat. Ma doare daca apas in coltul unghiei, dar nu vad vreo urma de infectie. Zona este rosie.
Am senzatia ca zona pulseaza, dar nu am urme de la vreo taietura sau intepatura.

Eu am mai ajuns la doctor cu o situatie similara asta vara si tot ce mi-a facut atunci a fost sa-mi taie unghia un pic si mai scurt si situatia s-a remediat, asa ca inca sunt in stadiul in care ma intereseaza cum as putea remedia problema acasa, fara antibiotice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Cred ca faci un panaritiu. Pune comprese umede cu rivanol doua zile si daca nu se amelioreaza situatia te duci la chirurgie pentru drenaj.Ai grija de degetul tau!