| SMit a întrebat:

Salutare!
Mereu dupa ce ma barbieresc imi apar multe cosuri. Am observat chestia asta facand un experiment. Nu m-am barbierit timp de o luna iar cosurile au disparut si nu au mai aparut abia atunci cand m-am barbierit iar. Ce as putea sa fac? Mentionez ca folosesc un aparat de ras Gillette Fusion Proglide, spuma de ras Gillette pentru piele sensibila. Aftershave nu folosesc, ce sfaturi imi puteti da? Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Cosurile" se fac dupa barbierit din cauza iritarii si infectarii radacinilor firelor de par.
Solutia este dezinfectarea imediata dupa barbierit. Daca nu folosesti aftershave, poti folosi "banalul" spirt sanitar. Oui cateva picaturi in palma si stergi intreaga suprafata barbierita.

Sieu am avut asemenea probleme, dar mi-am cumparat aparat de ras electric (Philips, cu acumulator si parte de tuns) cu care nu ma irit niciodata, dar in nici un jumat de an s-a rambursat costul din valoarea lamelor de ras ne-cumparate. Il folosesc de aproape 8 ani, fara probleme.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai pielea sensibila nu ai ce face indiferent cu ce te-ai da.Cunosc asa am si prieteni care cand se rad e jale se irita la greu, fac cosuri ce spui.Si is oameni maturi au peste 30 de ani.Asta e esti sensibil.Era pe acolo un din asta dupa ras intr-o sticla rosie ieftin foloseste ala dupa ce te razi da bine pe fata freaca, vezi si tu.Ar trebuie sa spui si cum te razi cum anume? De exemplu eu ma rad prima data in sensul i care creste parul, dupa dau a dpua oara in sens invers.Deci nu da in sens invers de la inceput si cel mai important este sa iti inmoi bine barba, dai bine cu apa clada vreo 5 minute.incearca sa faci dus inainte sa te razi baie ceva sa stai sub dus barba se inamoaie si cand te razi foloseste un pamatuf si gel ceva si sa dai bine sa faci spuma balamuc aia inmoaie f bine parul si apoi razi.Mai mult de atit nu vad cei putea sa faci. Daca tot te iriti si dupa asta ii.

| untu a răspuns:

Dupa ras, daca nu folosesti un aftershave, incercati sa folositi un balsam, Plant Activ'' din acelea cu o sticla de plastic albastru de 200 ml si contine ulei de catina! Este un calmant foarte bun si hidrateaza pielea si nu face cosuri!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sa mergi la un medic dermatolog sa afle despre ce este vorba

| SMit explică (pentru CatalinVictor1985):

Am mers, mi-au sugerat sa nu ma barbieresc. E cam aiurea daca nu o fac imi sta aiurea barba pentru ca nu o am crescuta peste tot. Mi-au mai recomandat niste creme extrem de piperate la pret care au fost "apa de ploaie". Multumesc oricum de raspuns.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru SMit):

Asa fac nesimtitii au prieteni in industria farmaceuticelor si dau retete scumpe ca sa faca aia bani precum omul acela farmacist care castiga anual 10 milioane euro in Bucuresti cu o singura farmacie(vezi pe google). Dar chestia e ca nu trebuie sa renunti la un dermatolog ci sa cauti unul bun iar cand vorbesti cu el dupa consult ii spui clar ca nu vrei produsele alea scumpe si fara nici un fel de folos ci niste sfaturi sau retete in care sa-ti treaca acele cosuri pentru ca ele se pot trata in proportie mare asta daca nu suferi de alte boli de igiena orala de piele sau mai stiu eu ce

| iAMVi a răspuns:

Cumparati un aparat de ras, sau chiar de tuns, te iei la zero si scapi de cosuri