| wope a întrebat:

Salutare, o matusa, a fost acum jumatate de an la un doctor deoarece i-au aparut niste noduli la sani, a facut analize pentru cancer ovarian si inca vreo cateva la sange, din fericire totul negativ. In septembrie a decis totusi sa mearga la Fundeni la dr. Velicu(daca stie cineva), care a spus ca nu e nimic grav pe baza mamografiei si analizelor si i-a dat doar pastile. Acum urmeaza sa mearga in ianuarie la alta clinica unde i-a recomandat o femeie depistata cu cancer mamar, care a cam speriat-o cu operatia si tratamentul pe care le-a facut si le face. Cunoasteti persoane care au trecut printr un caz similar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Matusa ta este nebună, a mers deja la doi medici care i au spus ca nu are nimic, se ia după alte persoane care nu sunt medici si care iau umplut capul de tîmpenii, acum vrea sa mearga la al treilea medic? Ca sa i confirme si el ceea ce iau spus astia doi ca nu are nimc, sa stea acasa ca nu are nimic sa nu se mai duca in spitale unde sunt boli ca se trezeste cu altele, spitalele din Romania sunt focare de infectii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nodulii mamari sunt extrem de intalniti la peste 50% din femeile trecute de 40 de ani, fara sa fie cancer si fara sa aiba probleme de sanatate, doar din cauza modificarilor hormonale care survin dupa aceasta varsta, la un san sau la ambii.
Pentru noduli mamari NU are nevoie de operatie, ca nu-i cancer!

Se poate face BIOPSIE si numai daca se confirma ca este cancer, abia atunci se face operatie.
Am gramezi de prietene cu noduli la sani si cateva care au trecut prin cancer, dar pana nu vine rezultatul de la biopsie ca-i cancer, nu are de ce sa-si faca probleme, fiindca acei noduli pot fi doar simpli noduli hormonali, care necesita o hrana echilibrata ca sa-si echilibreze hormonii din corp.

Am cateva sfaturi pentru matusa ta:
1. Cancerul este hranit cu zahar, asa se multiplica el, ca atare, ca sa previna dezvoltarea cancerului sa nu mai manance nimic care contine zahar: prajituri, dulciuri, sucuri, bauturi dulci.
2. Are extrem de mare nevoie de o dieta echilibrata pe care sa o consume zilnic cu: multe fructe proaspete, legume si mai putina carne, care ii vor diminua si posibil elimina nodulii mamari.
Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, daca nodulii i-au fost descoperiti acum 6 luni, inseamna ca nu este cancer, ca de era cancer era pana acum operata demult, fiindca nu risca nici un medic sa fie dat in judecata ca i-a facut analize cuiva si a inventat un diagnostic incorect, ori i-a intarziat o operatie atat de grava, precum cea de cancer.

Sa nu se mai ia dupa alte femei, ca-si face singura rau, inutil!

Cred ca este doar speriata, odata ce analizele nu confirma un cancer, iar medicii la care a fost deja i-au dat doar tratamnet hormonal ( fara sa confirme un cancer inexistent).

Mancarea pe care o manaca ZILNIC este vitala!
Sa manace numai acasa, gatindu-si cu multe legume si carne proaspata.

Daca manaca mancare nesanatoasa si carne procesata (precum:salamuri, carnati, afumaturi, branzeturi procesate), sau produse care contin zahar, fara prajeli, tocaturi si afumaturi, fara carnati, salamuri si alte snaksuri din comert, fiindca acestea pot declansa un cancer.

| dullcat a răspuns:

Buna.Matusa ta ar trebui sa inteleaga ca nu toti nodulii la sani provoaca cancer.