| SaraM a întrebat:

Salutare. Stie careva un remediu rapid pentru raguseala? Pana maine am nevoie sa imi revin, am de cantat si ma cam inspaimanta sa stiu ca n-am sa ma fac bine. E a doua zi cand ma simt ragusita.sad Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drathmnight a răspuns:

Cel mai rapid e laptele caldut.

Pentru ceva mai sofisticat, gaseste o farmacie si cumpara ceai de cimbru. Pune 12 lingurite la o cana de apa, si incearca sa faci infuzie.

Mai este si siropul de hrean, ia cate doua lingurite pe zi, reface corzile vocale...

Te mai poate ajuta compresele cu apa cat mai calda in jurul gatului.

Ceaiurile din lumanarica sau podbal au efecte de stimulare a secretiilor, fiind indicate persoanelor ragusite.

Mult succes si sanatate!

4 răspunsuri:
| youmail a răspuns:

Bea 2 oua crude, sincer trece si fa un ceai de tei si fa inhalatii (adica fierbe-l, pune oala pe un scaun si pune un prosop pe cap) si stai deasupra scaunului (dupa ce faci baie) si apoi bea cele 2 oua crude. Daca nu reusesti macar incearca unu (gen shut, ca de vodka)

| cristianfrunza a răspuns:

Ceai fierbinte la greu, incearca si cu cartofi (fierbe cartofii pune-i intr-un prosop, apoi pune-i la gat)
Bea un ou crud, ar trebui sa stii asta din moment ce cantibig grin.
Oricum remediul cu ceaiul si cartofii va merge 100%big grin
Succes!
O funda nu ar strica la casa omului!winking

| DiannaSj a răspuns:

Raspunsul lui bosikom e cel mai bun.happy

| Bogea a răspuns:

Bea un pahar cu motorina in seara asta!
Si maine dimineata un pahar de ulei de motor!
De ala negru!