| iName a întrebat:

Salutare TPU
am 17 ani(in curand 18) 176cm, 88 kg si as vrea sa mai cresc
nu stiti daca m-ar ajuta calciu plus vitamina D sau ceva alimente sa cresc?
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună! :)
Uite aici un articol foarte interesant legat de creşterea în înălţime:
http://blogulsportivilor.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Am făcut şi eu exerciţiile într-o vreme(eu care nu am mai crescut anii trecuţi) şi chiar am simţit că ar acţiona, dar...fiind cam leneşă nu le-am mai făcut. :''>
Dar tu...să nu faci ce am făcut eu. Nu te opri şi continuă câteva luni(aşa cum scrie acolo) şi poate vei avea noroc.
Citeşte şi comentariile!:D
Baftă!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sau ceva sport: înot, volei, baschet, handbal!
Pa, pa.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Nu exista nici un aliment/vitamina/mineral care sa te ajute sa cresti. De asemenea acum e prea tarziu si pentru sport.
Inaltimea de 176cm e o inaltime peste medie asa ca nu ai de ce sa iti faci grii (exista si jucatori de basket buni mai scunzi de atat).

| Raducu1 a răspuns:

Nu cred! La varsta asta se cam opreste cresterea.Ma indoiesc ca te mai inalti, indiferent ce mai faci!