| Duckey a întrebat:

Am 42 de ani, am fost diagnosticata cu un fibrom uterin de 5, 5 cm si sunt programata pe 18 decembrie pentru embolizare. Pe 15 imi vine ciclul menstrual. Ce stiti se poate face operatia in aceasta perioada ca nu as vrea sa aman programarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| karlaa a răspuns:

Nu se poate opera cand esti la menstruatie..nici un doctor din lume nu ar face asta.asteapta sa iti treaca.succes la operatie

| Empathizer a răspuns:

Da, se poate, procedura aceasta nu are legatura cu menstruatia. Embolizarea se face prin cateterism, nu prin operatie pe cale abdominala. Pe o artera mare se introduce un cateter (o teava flexibila subtire de plastic) cu care se ajunge pana in artera care iriga direct fibromul, unde se introduc prin injectare pe cateter microsfere care embolizeaza (astupa) vasul de sange respectiv. Dupa plasarea microsferelor embolizante, se retrage cateterul si gata. Fibromul nu mai primeste sange si se necrozeaza (adica moare).

| rutanklan a răspuns:

Se fac transplate de inima in lumea asta, sangele tasneste prin 4 vene odata, se aspira, se pompeaza, se recircula, tu iti faci griji pentru o amarata 'feminin problem'?