| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare, vineri am mers sa imi vad grupa sanguina si rh-ul si acum luni mi-au venit rezultatele, am grupa sanguina A2 si rh-ul pozitiv, imi puteti spune despre grupa mea, gen cine imi poate dona, cui pot dona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Intrebi deoarece vrei sa donezi sange sau? Pentru ca in acest caz trebuie sa indeplinesti anumite criterii printre care o anume greutate, sa nu ai boli cronice sau alte cele, etc.

| Lioana a răspuns:

Poti dona doar la cei care au aceeasi grupa ca tine.
Iti poate dona cineva care are grupa ta sau cineva care are grupa 01.
Bineînțeles ca trebuie sa fie acelasi RH.