| Corsi a întrebat:

Salutare, TPU. Am si eu o mica problema.
Am 16 ani, aproape 17 si sunt cam mic. Am abia 1.61 si 52-53 KG. Recunosc, in ultimii ani clasa a 9-a si a 10-a am crescut ceva. In clasa a 8-a aveam 1.40 si 37 KG deci ganditi-va putin cum aratam.

Eu vreau sa fac box si sala in acelasi timp. E bine?
Box am mai facut acum aproximativ o luna si m-am tinut doar o saptamana deoarece nu prea aveam timp. Acum mi-am rezolvat toate problemele si vreau sa fac box si sala.

Ma pot dezolva daca fac sala si box in acelasi timp? M-am gandit sa fac cam asa.

Luni : Dimineata - box o ora si ceva|| Seara - sala o ora si ceva.
Miercuri : Dimineata - box o ora si ceva|| Seara - sala o ora si ceva.
Sambata : Dimineata - box o ora si ceva|| Seara - sala o ora si ceva.
Duminica : Dimineata - box o ora si ceva|| Seara - sala o ora si ceva.

E bun programul? Bine inteles mananc mult dar nu ma ingras repede. Am inceput sa beau lapte in fiecare zi si cateodata mai mananc oua fierte sau ochi. Branza aproape in fiecare zi, legume + fructe zilnic. Si de asemenea iau si vitamine dar nu cred ca sunt bune, nu prea ma ajuta la nimic nu simt diferenta.

Daca mai stiti voi ce as putea manca sa ma ingras si ce as putea sa fac sa ma mai inalt macar 7-8 CM pana la vara si sa ma mai ingras macar 8-9 KG.

Abdomen am dar din pacate nu am mai facut exercitii de un an si am facut burta. Vreau sa lucrez doar triceps,triceps si abdomn. Rarerori antebrat, gambe, spate, etc. Oricum slab, slab nu sunt. Adica ridic greutati pe mana cam 6-7 KG pot.

Trebuie sa schimb ceva? Daca da, ce?
Ce ar trebui sa fac sa ma ingras? [ 8-9 KG ]
Ce trebuie sa fac sa cresc mai inalt pana la vara? [ 7-8 CM ]
Ce alte sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Deci daca vrei sa te inalti trebuie sa alergi sau sa faci un sport gen handbal / tenis sau orice altceva care impune alergare / sarituri etc...
Eu zic sa faci doar box (fara sala) si lupte (faci in primul rand pentru tine pentru autoaparare).
Inaltimea ta e foarte mica pentru varsta ta.
Mananca sanatos, daca faci sala fa totusi cu un profesor (chiar daca stii ce exercitii sa faci) ca el te mai dirijează.
Valabil si pentru box, trebuie sa inveti miscarile corect, ca asa sa dai cu pumnul intr'un sac stie oricine, dar sa dai corect si sa dai mai mult timp nu chiar poate oricine.
Eu am facut lupte si sala si tenis (cam astea sunt sporturile mele) si de la tenis m-am inaltat, de la sala mi-am pus masa musculara si de la lupte mi-a crescut rezistenta.
Ia'le incet pe rand, daca te grabesti nu faci nimic, oricum ai toata viata inainte.

2 răspunsuri:
| alliyn13 a răspuns:

Daca vrei sa mai iei in greutate ai putea sa ramai la regim sanatos si sala chiar si box... dar pentru a te inalta trebuie sa faci un sport gen handball sau baschet. Vitaminele sunt de ajuns dar nici macar sa nu te gandesti la steroizi si rahaturi din astea si in mare programul ar fi bun... doar ca trebuie sa il si respecti laughing

| Corsi explică (pentru alliyn13):

De respectat, il respect. Dar nu pot face box, sala si handbal/baschet, e greu. Nu imi permite timpul. Am scoala zilnic de la 13:30 la 19:00 gandeste-te putin. Abia o sa mai am timp de invatat sau sa ies cu prietenii.