| TheTimeKiller a întrebat:

Am si eu o problema. Am limba foarte incarcata(e alba). Nu stiu de ce. Am fost la doctor si mi-a zis sa-mi dau cu glicerina. Am dat cu glicerina timp de vreo 2-3 saptamani si nici o schimbare. Dupa m-am dus iar si mi-a dat vitamina B12 (erau niste fiole si trebuia sa le beau) si mi-au facut mai rau pentru ca limba s-a umflat si am ajuns la urgente unde mi-a spus ca vitamina b12 se injecteaza in fese. Am facut injectiile timp de o saptamana si nu a dat nici un rezultat. Am ajuns la spital, internat timp de o luna si limba s-a desumflat dar petele nu dispar. Nu e doar ca are pete albe pe ea dar e si taiata. Cand ma spal pe dinti(in fiecare zi dimineata si seara) dau cu periuta pe limba si aceea substanta alba dispare dar taiata(adica are niste "gropi" in ea. A mai avut cineva asa ceva?
Ps. la doctor mi-a spus ca boala se numeste candidoza. Cum se trateaza aceasta? Nu vreau raspunsuri de pe wikipedia! Funda cine ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de spălături bucale cu ceai concentrat de mușețel/gălbenele.
Candidoza este o ciupercă care nu scapi de ea curând, mergi la dermatologie.
Ori ai făcut-o pe fond de antibiotic, ori ai băut după cineva care a avut așa ceva, sau ai practicat sexul oral și "ea" a avut așa ceva.
Se tratează extrem de greu!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, într-adevăr, este vorba de candidoza bucală.

NU se practică automedicaţia!

Trebuie să mergi la ALT medic pentru un tratament adecvat!
Şi, deoarece infecţia este "veche", este posibil să schimbi 2-3 tratamente până la vindecare...

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.gds.ro/Sanatate/2009-01-30/Candidoza+bucala,+boala+secolului+

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mergi la medic pentru tratament, se trateaza greu oricum, ai grija la igiena de acum incolo.
Te pup!

| lăngătinemereu a răspuns:

Pai sincer imi pare tare rau de tine colega mea a avut si s-a dat cu glicerina dar ei ia trecut la tine cred ca e cava mai grav du-te in Bucuresti acolo am fost internata eu pentru-ca aici nu imi trecere varicela deloc..acolo sunt doctori foarte buni happy Sucess