| Eu_Roby_1999 a întrebat:

Salutare TPU, am venit cu o problema... Ieri in jurul orei 16:30 am fost la dentist. Bun, aceasta mi-a spus ca trebuie sa-mi scoata nervii din dinte, aceasta a facut cu niste ace, ma durea foarte tare cand ajungea la capat cu acul... Acum l-a astupat cu ceva alb, mi-e frica ca este ceva infectie, nu stiu, miercurea viitoare trebuie sa ma mai duc sa astupe canalele, un sfat, ce as putea sa fac sa nu ma mai doara? va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Ți s-a făcut obturație de canal, uite aici ce presupune această procedură și eventual câte etape poate avea, funcție de gr.de infecție al dintelui sau măselei respective.
http://i.imgur.com/Ih0RhEs.png
P.S.Ce poți să faci dacă te doare.Medicul trebuia sa te avertizeze, să prevadă și aceasta. Poate a omis, să zicem.Îți spun eu cam ce ai putea să faci, dar asta numai în cazul în care durerea este insuportabilă.Cu un ac steril scoți chiar tu acea pastă care este fixată provizoriu acolo sau te poate ajuta cineva din familie.Nu este prea greu și apoi scapi de durere deoarece canalele vor fi deschise din nou.Iar miercuri, când te duci iarăși la cabinet, îi spui medicului. Oricum această intervenție a ta nu tergiversează obturația propriu-zisă deoarece acea pastă putea să cadă de acolo și doar prin simplul fapt că mâncai mai mult pe partea aceea, dacă nu te durea, iar provizoriul nu garantează că trebuie să și reziste pănă la viitoarea ședință programată.Cam asta ar fi.Succes miercuri!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

După ce ți-a curățat canalele, cred că stomatologul ți-a pus un medicament (o pastă specială) pentru omorârea nervului. Înainte se folosea arsenic, acum, nu știu. Procedura asta e foarte dureroasă. Eu nu aș suporta-o...
Unii medici recurg la extracția nervului imediat, sub anestezie locală, fără alte pregătiri în prealabil. Depinde de stomatolog, fiecare cu ideile/părerile lui. Unii preferă să te anestezieze local, când îți lucrează la dinte/măsea, pentru a nu simți durere.
În cazul tău, e normal să te doară, fiindcă pasta aceea își face datoria. Dacă crezi că e o durere suportabilă, încearcă să reziști, dar dacă durerile sunt puternice, te-aș sfătui să te duci să îi spui, să găsească o altă metodă, fiindcă durerea e insuportabilă. Analgezicele nu prea cred că ajută în astfel de situații...

| GheorgheGheorghiuDej a răspuns:

Acel ceva alb este o plomba temporara, pe care o va scoate data viitoare cand vei merge la cabinet. Durerea probabil este din cauza ca nu ti-a pus-o cum trebuie, poate ti-a pus prea multa pasta sau nu stiu.Pentru ameliorarea durerii incearca ceva tariewinking