| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de firele albe de par in afara de a imi vopsi parul?(n-am facut-o niciodata si nu obisnuiesc). Este normal albirea parului de la o varsta frageda? Nu sunt stressat si nu este ereditar. Primele firicere le-am detectat pe la varsta de 19-20. Dupa cateva cercetari am inteles ca lipsa de melanina duce la aparitia albinismului - un nutrient care reda culoarea parului. O data m-am tuns scurt si am incercat sa le smulg cu penseta. Reusisem dar dupa mult timp au inceput sa se inmulteasca mai rau ca paduchii. Exista vreo boala? Care ar fi cauza? Care este remediul pentru asta. FUNDA si VOT.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Parul de fapt este alb la toate lumea, ce ii da culoarea este productia de melanina in corp, si este controlata de o celula specializata numita Melanocyte, sunt la baza radacinii si imping pigment in keratina in pachete numite malanosomeze, malonocytele lucreaza pentru o perioada specifica de timp si sunt limitate, de acea cu varsta ele numai functioneaza si parul devine din ce in ce mai alb, deci asta e un motiv principal de ce varsta colereaza cu, culoarea parului.

Melanina e un pigment natural care este de trei tipuri, eomelanina, pheomelanina si neuromelanina, in par se gasesc euromelanina si pheomelanina. Eomelanina este mai neagra, negru si maro, si pheomelanina este mai deschisa, roz si rosu, impreuna dau un spectru de culori naturale. In functie de ce culori apare in par, se poate determina de ce duce lipsa organismul intr-o anumita masura, daca sunt fire albe atunci poate fi ori motive genetice dar si alte motive direct responsabile pentru culoarea parului.

DEFECTE GENETICE
Unul dintre motive poate fi defecte genetice, care au un rol foarte important. Daca parintii au inceput sa aiba fire de par albe la o varsta frageda, atunci sansele sunt mari ca tu sa fi predispus genetic la par alb prematur din cauza ca ai mostenit secventele adn responsabile cu asta, cromozonii, de astfel si copii tai au o sansa mare sa pateasca asta.

DEFICIENTA DE VITAMINA B
Deficienta de vitamina b poate rezulta in albirea parului la o varsta frageda. O dieta nebalansata si o nutrienta saracaa duce spre deficienta de mai multe vitamine inclusiv vitamina B. In special vitamina B6 si B12 au un pimpact mare. Vitamina b6 e buna pentru prevenirea caderii parului si productia de melanina in timp ce vitamina b16 este buna pentru prevenirea inalbirii parului. O lipsa de vitamina b12 poate duce catre anemie megaloblastica. Poti otbine vitamina b6 in mod natural din lapte oua, carne de gaina, curcan, rata, gasca si stridii.

EXPUNERE CHIMICA
Produse de genul, sampoane, vopsea de par et cetera, pe care le pui direct pe par, pot duce la inalbirea parului. Produse care contin peroxid de hidrogen este responsabil pentru inalbirea parului.

FUMATUL
Dupa J.G.Mosley, fumatul are o corelatie cu inalbirea parului si caderea parului.

GLANDA TIROIDA
Din cauza autoimunitatii produs de glanda tiroida iti poate inalbii parul.

STRESSUl
Stressul nu numai ca este responsabil pentru caderea parului si inalbirea lui, dar este un factor critic in sanatatea organismului in general.

Dupa ce m-am documentat destul de mult, sfaturile mele sunt sa nu te panichezi pentru ca nu este nimic grav, si sa iti spun sincer, personal mi se pare foarte sexy culoarea alba si grizonata a parului. Daca esti ingrijorat/a sau nelinistit/a, poti sa consulti medicul de familie, sa te trimita la un specialist.
Si sfaturi pentru ce ai putea sa faci sa incerci sa previi este sa mananci ce am scris mai sus, lapte oua, carne de pasare, stridii, sa iei un complex de multivitamine, sa faci exercitii de cardio si sa incerci sa reduci stresul din viata de zi cu zi. Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| djrobby a răspuns:

Din pacate este ub proces ireversibil! cunosc pe cineva care a inceput sa albeasca in urma unui soc emotional!
si mai am un prieten care are vreo 23 de ani si este albit in proportie de 25-30% singura solutie iti ramane vopsitul sau folosirea unui sampon colorant!

| 50cent50 a răspuns:

Pune pe cineva cu o penseta sa le rupa din radacina!winking

| Iceman1234 a răspuns:

Am si eu un preiten care tot asa mai are fire albe de par prin cap..Are vreo 16 ani..asta este... sfatul meu este sa le lasi asa..nu o sa se observe...

| Onu72 a răspuns:

Depinde de om dacă îţi apar fire albe la o vârstă fragedă. Depinde prin ce condiţii de stres suferi. Sper că ţi-am fost de ajutor.

| cristina888 a răspuns:

Buna, din ce am studiat de la sotul meu nu este niciun fel de boala. Cand ne nastem avem melanina in noi iar cu timpul(cand imbatranim) melanina dispare, astfel apar firele albe. Sotul meu foloseste o spuma de par care ii inegreste parul si e ok da rezultate, nu mai este carunt. Practic aceasta spuma este creata pe baza de melanina, adica unde sunt fire albe, spuma actioneaza si practic introduce melanina si firele devin culoarea parului tau din tinerete. O sa-ti pun mai jos produsul, este si descrierea lui acolo. Am inteles ca merge utilizat si de femei.
http://olx.ro/......3zWj3.html