| Vendetta47 a întrebat:

Cunosc o persoana care sufera de Ficat Gras/Ficat Marit.Acum 2 luni si-a facut analizele si a aflat ca ficatul ii este dublu si are si bilirubina marita.A fost internat de 2 ori pana acum si tine regim recomandat de doctorita si are si cateva medicamente.Se pare ca valorile au scazut(fiicatul s-a micit cu cativa cm si bilirubina a scazut) foarte bine dar ficatul inca nu lucreaza.Stiu ca va dura ceva,asa a spus si doctorita, dar vreau sa stiu cam in cat timp incepe sa isi revina cat de cat.Azi a fost externat a doua oara si arata mult mai bine! Pielea si ochii nu mai sunt asa galbeni si nu mai arata asa slaba.Ma scuzati ca nu stiu mai multe detalii sau ca nu stiu valorile exacte dar nu l-am intrebat. Ofer Funda! Scuzati greselile gramaticale dar e 1 noaptea si sunt cam obosit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SimonaCristina a răspuns:

Ficatul steatotic (gras) se regenereaza prin odihna, regim alimentar (fara prajeli, grasimi, alcool, tutun), prin administrarea de hepatoprotectoare (silimarina, LIV52), hidratarea cu ceaiuri hepatice. Sanatate!