| 1dintrevoi a întrebat:

Salutare, TPU!

In ultimul an am inceput sa racesc foarte des. De asemenea, am perioade in care ragusesc foarte tare (plus dureri la inghitire si tuse) si-mi revin foarte greu (10-14 zile). Lucrez intr-un domeniu in care sunt nevoit sa vorbesc foarte mult, sunt in permanenta inconjurat de oameni, de toate varstele.
Saptamana trecuta am fost la medic. Mi-a zis ca am corzile vocale foarte tensionate si ca racelile mele nu sunt, de fapt, raceli...ci semne de stres ale laringelui.
M-a pus sa fac un exudat faringian, pentru depistarea bacteriilor si micozelor. Azi mi-a venit rezultatul:
-prezenta flora fara semnificatie patologica
-streptococ beta hemolitic - absent
-Haemophiluz influenzae - absent
-nisseria meningitidis- absent
-levuri -absent

Asta inseamna ca nu am nimic (important) acolo...
Dar saptamana trecuta am expectoract o chestie verde, care intre timp a devenit maron, apoi, cand m-am fortat mai tare sa tusesc, a iesit cu sange.
Ma intreb daca nu cumva proba a fost compromisa, caci eu seara, cu 11 ore inainte de recoltare, am folosit apa de gura (exudatul se face nemancat, nebaut, nespalat pe dinti). Am citit eticheta Listerine cand m-am intors, si scria ca ofera protectie timp de 24 de ore impotriva bacteriilor worried.
Spre sa fie proba compromisa, caci altfel, incep sa-mi creez scenarii ca toata treaba asta vine de la plamani, si-am sfeclit-o!

Sfaturi, pareri?
Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bunelutu a răspuns:

Proba este compromisa si eu am patit-o
m-am spalat pe dinti si am folosit apa de gura si mo trimis acasa medicu si mi-a spus sa vin a doua zi.
Eu te sfatuiesc sa mai faci un examen.Si saiti creezi un nou stil de viata.
Asta insemnand:
-fa sport in fiecare saptamana in weekend aleargafa exercitii,(scapi de stress)
-mananca sanatos La gunoi cu fast food
asta distruge corpul
-lasa sucurile astea facute din cauciuc
consuma prigat,giusto, sau fa-ti singur acasa
-consuma pentru gat hrean(poti sa il prepari cu sfecla)e un deliciu, ardeii iuti, ceapa, usturoi.si nu ai sa mai racesti in viata ta
si eu acu 2 ani raceam la fel si luam pastile multe care mi-au distrus stomacu si intestinele.Si m-am hotarat sa incep un nou stil de viata si iti spun ca nu am mai racit pana in prezent.
-fructe legume
-ceai cu lamie si iere de albina tot pentru gat
ceai de patlagina cimbru, corji de ceapa menta, floare de tei cu lamie, miere de albina tot pentru gat
daca vb mult la servici te sfatuiesc s iti iei un termos cu ceai si cand simti ca ai nevoie bea
Cafeaua si tigarile sunt un drog care te face sclavul lor nu mai consumati! se poate si fara.
Sper ca voi fi de ajutor. Daca mai ai ceva nelamuriri da-mi mesaj si rezolvam noi.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Repeta exudatul faringian fara sa folosesti Listerine sau alte subst. antiseptice 24-48 ore si mergi pentru reevaluare la medicul specialist ORL. http://www.i-medic.ro/boli/orl

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, TREBUIE să repeţi exudatul faringian!

Iar înainte de acesta ( cu 24-48 de ore ) să NU foloseşti produse de igienă bucală ( gen Listerine ) sau produse antiseptice ( diverse produse pentru dureri de gât ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti doresc multa sanatate si ca proba sa fie compromisa, ai incercat ceva naturist pentru remediu? Miere cu scortisoara este un bun remediu pentru simptomele tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai sistemul imunitar foarte scazut din pacate, iti trebuie o imunizare.
Pe mine ma ajuta mult Elixirul Vietii, ASA SE NUMESTE.
Dar trebuie discutat cu un medic ceva.
Te pup!

| MisFit20 a răspuns:

Ai imunitatea foarte scazuta, mergi la medicul de familie pentru un consult.Mananca mai sanatos.

| oHarryo a răspuns:

Intr-adevar nu ar strica sa repeti analiza, insa la fel de probabil e ca acea expectoratie sa vina de la plamani, iar sistemul imunitar ar merita verificat si el. Medicul (chair si cel de familie) te poate indruma mult mai bine (cunoaste mai multe detalii). Sanatate!