| VoicuStefanDaniel a întrebat:

nu stiu cu ce sa incep, deci dupa ce am aflat ca am dificit de bila ( bila lenesa), doctora mi-a zis sa nu mai mananc prosti (dulciuri etc) si sa beau cola, eu zilele acestea am mancat paine prajita la aparat cu m mi-a recomandat doctorul ceaiuri, mai mancam ceva dulce odata pe zi, bun intrebarea mea este de ce mi se face mereu foame? din ce cauza este? adica mananc dupa 1-2 ore mi se face iar foame, bunica mea mi-a zis ca acum mi se elibereaza toate porcarile din stomac si am pofta de mancare, eu inainte de a avea bila mancam in prostie dulciuri si cola la greu, mereu inainte nu puteam sa mananc 1 sandwick si imi venea greata eu am crezut ca am apendicita dar nu era asa, acu incep sa iau 1 sirop metoclopramed se numeste, mi-e mi-e frica sa nu am ulcer dar nu cred ca am. astept raspunsu vostru! happy Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Ti se elibereaza CE din stomac? Desi intentia era probabil sa te linisteasca e evident ca bunica nu cunoaste fiziologia sistemului digestiv.
Normal ca ti-e foame din moment ce inainte mancai dulciuri cel ai probabil intre mese de cate ori aveai chef. Ti-e foame pentru ca mananci mai usor acum, se digera repede si nu mai ai glicemia constant ridicata. Cat despre tratamentul cu metoclopramid nu prea are sens in contextul simptomatologiei. Diagnosticul il pune specialistul gastroenterolog nu medicul de familie fara investigatii clinice si paraclinice.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Holy2010):

Multumesc mult de raspuns! mi-a fost de mare ajutor, astazi am mancat fara sa mai beau acest sirop si cred ca nu o sa-l mai beau. vreau sa-ti spun ca de cand mananc nu mai am probleme cu stomacul (bila) sa zicem, azi am mancat si eu 1 punga de pufuleti aromati cu branza 1-2 pungi doar attat...

| Holy2010 a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Sa nu dam in extreme. Dieta de pufuleti nu e una foarte ok. Sa inteleg ca inainte dieta ta era compusa doar din dulciuri si cola?! Fara nimic altceva? Incearca sa mananci normal dar evitand prajelile, grasimile, rantasul. Ajuta si in caz de gastrite si in sindromul dispeptic biliar. Ce varsta ai?!

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Holy2010):

Am 14 ani, si nu mananc deocamdata grasimi doar margarina, smantana casa buna, si paine facuta la aparat cu un ceai. si da inainte mancam numai dulciuri si beam cola la greu si acasa si la scoala, cand ma trezeam cola cola cola...

| Holy2010 a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Si ai supravietuit asa?! Miraculos corpul uman, mai ales ca esti in crestere! In cazul asta nu ma mir ca ai probleme digestive, probabil ai si carente nutritionale. Cola contine cofeina si asta e un alt motiv pentru care esti acum obosit. O sa te adaptezi in cateva zile. Persevereaza! Parintii tai nu s-au gandit sa te duca totusi la un nutritionist/psiholog? Nu e firesc sa mananci asa mai ales cand esti in crestere. Ai nevoie de proteina, de vitamine si minerale.
Inlocuieste margarina cu unt si incearca sa introduci incet si alte alimente, mai ales fructele si carnea.Cu legumele o sa fie mai greu la inceput. Care este motivul pentru care ai evitat sa mananci normal? Cam ce mancai inainte (ce dulciuri si cat). Chiar nu imi vine sa cred ca parintii tai au asistat fara sa faca nimic la asa ceva. Incerc din greu sa nu ii judec pentru ca nu cunosc situatia insa e responsabilitatea lor sa se asigure ca te dezvolti sanatos!

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Holy2010):

Nu stiu ce sa am si aseara mi s-a facut rau mi-a venit sa vomit am mancat repede si amestecat adica si lapte si piureu.

| Holy2010 a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Un blocaj psihologic? Nu e posibil sa nu ti se faca rau de la dulciuri si cola dar in schimb sa patesti de la mancare gatita.

7 răspunsuri:
| Minimalistul a răspuns:

Doctora, pe bune? Tu ai deficit de gramatica.