| Horia1313 a întrebat:

Va rog sa luati cu seriozitate problema, e destul de delicata. Sunt atlet de performanta am 15 ani si jumatate,1, 80 inaltime, 62kg greutate si fac in jur de 4-5-6 antrenamente pe saptamana.Problema este urmatoarea:au inceput sa-mi apara dureri de genunchi in partea de jos si interioara.Am fost la radiografie si nu am nimic.Ce as putea sa fac ca sa-mi treaca? Mentionez ca ma doare atunci cand sprintez sau cand fac alergarea cu genunchi sus..Nu vreau raspunsuri gen:pune gheata, ia o pauza.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TOOL a răspuns:

Probabil ti se intind muschii si pe mine ma doare in acelasi loc si nu fac nici un sport de performanta.

| kitykity a răspuns:

Ar trebui sa te duci la doctor pentru a-ti verifica daca nu ti s-a intamplat ceva. Nervii responsabili de obtinerea senzatiilor in zona genunchilor sunt aceeasi care determina aparitia de senzatii si in zona soldului, picioarelor si a gleznelor si sunt localizati in partea inferioara a spatelui. Durerea rezultata in urma unui prejudiciu mai important se va transmite de-a lungul nervului si va fi resimtita local, la suprafata genunchiului. Durerile de genunchi, in sine, pot sa provina atat ca urmare a loviturilor locale dar si a acidentarilor sau conditiilor care ar putea afecta soldul, glezna sau partea inferioara a spatelui.

Disconfortul de la nivelul oricareia din zonele mentionate, ar putea fi cauza durerilor de genunchi. In general acest tip de durere este fie acut (resimtit imediat) sau cronic (pe termen lung). Durerea acuta de genunchi poate fi declansata de un traumatism sau o infectie acuta. Durerile cronice de genunchi apar, deseori ca rezultat al unor leziuni sau inflamatii (cum ar fi artrita), dar pot fi provocate si de o infectie. Remedii traditionale

Ungeti-va cu alcool amestecat cu ardei iute : Ingrediente : 200 ml de vodca de 40 in volum, 60 g de ardei iuti uscati. Preparare: tineti ardeii in vodca o saptamana. Ungeti locul dureros de doua ori pe zi. Daca apare o reactie alergica, intrerupeti aplicarea. Puneti sare fierbinte: faceti din panza de bumbac un saculet de marimea unei carti. Umpleti-1 cu vata, cu grosimea de 2-3 cm. Prajiti usor, pe foc mic, 60 g de sare, puneti-o in saculet si legati-1 bine. Tineti saculetul pe locul dureros si acoperiti cu o patura, timp de o ora. Continuati tratamentul o saptamana. Aveti grija sa nu va ardeti. Faceti baie de carbuni: Ingrediente: 240 g de carbuni (de la magazinele pentru gradinarit sau cele care vand accesorii pentru gratarele in aer liber). Preparare: tineti carbunii zece minute in apa clocotita, apoi scoateti-i si uscati-i. Cand faceti baie, puneti-i in cada, inveliti intr-un saculet de panza, si tineti genunchiul 30 de minute in apa calda, o data pe zi, timp de o luna. Puteti sa uscati carbunii si sa-i folositi din nou. Dupa o baie calda loviti-va usor picioarele si labele picioarelor cu o perie de par, timp de cinci-zece minute. Peria va actiona ca un manunchi de ace de acupunctura, stimuland circulatia si a sangelui. Loviti talpile si ambele laturi ale labelor picioarelor, de la calcai catre degete. Insistati in punctul situat pe linia mediana a talpii, in partea anterioara, la circa o treime din distanta dintre degete si calcai. Loviti fiecare deget de la picioare. Loviti partea din spate a picioarelor, din josul gambei pana in partea de sus a coapsei. Loviti zona din jurul genunchiului.

Spalati locul afectat cu otet si ceapa verde: Ingrediente : 300 ml de otet de vin, 300 ml de apa, 500 g de ceapa verde. Preparare : taiati ceapa verde in bucati de 2 cm, puneti-o intr-o oala impreuna cu otetul si apa si dati intr-un clocot, inmuiati in zeama o bucata de tifon si spalati-va usor genunchiul timp de zece minute, de doua ori pe zi. Reincalziti zeama daca se raceste. Daca apare o reactie alergica, intrerupeti aplicarea.

| Perusul a răspuns:

Dati cu arto stop, creme pentru articulatii, sau nurofen gel

| MarinaPandap2001 a răspuns:

Depinde de cati ani ai pentru ca poate este o crestere brusca