| j1NNNx a întrebat:

Vruiam sa va intreb ceva ce ma tot framanta waiting. De curand am avut un cos pe gat langa o aluna, si cred ca am rupt-o (aluna). Se poate intampla ceva gen cancer sau alte boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miree a răspuns:

Aluniţă, nu alună!
Da, se poate să faci şi cancer deoarece ruperea aluniţelor duc la cancer, de cele mai multe ori. Este posibil să nu faci acum, dar cu timpul da. Poţi să te duci să-ţi faci şi un control. Mai bine să ştii sigur că eşti în regulă, decât să afli prea târziu.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

De la un singur accident de genul acesta, de obicei, nu se intampla nimic, dar cand se repeta, adica atunci cand o alunita e traumatizata in mod repetat exista riscul sa sufere o transformare maligna.http://www.i-medic.ro/boli/alunitele-nevii-melanocitari

| Liviu a răspuns:

Uhm,eu am rupt 2 alunite, una pe spate( fara sa vreau, s-a prins intre mine si spatar la scaun si poc s-a rupt) a 2 a am rupt-o ca o aveam chiar pe barbie si cand am inceput sa ma barbieresc, o tot taiam, pana la urma sa taiat detot.Nu aveam cum sa o ocolesc asa usor.Nu cred ca are rost sa fac mare tam tam.E ca la loz in plic, sper sa tragi locu sanatos big grin sa ma exprim asa. bafta