| Bailando a întrebat:

Salutare tuturor!
Ar cam trebui sa fac o excizie a unui chist sebaceu. El este mic, de dimensiunea unui bob de mazare. Locație: interfesier, pe fesa stanga.
Nu mi-e frica de durere. Am o singura problema, anestezia.
Este posibil ca procedura sa fie facuta sub un altfel de anestezic? Sa nu fie injecție? Sau sa imi dea cu ceva inainte, tot un anestezic dar sub forma de crema ceva, ca sa nu simt acul ala.
Oricum este excizie cu laser asa ca nu ar fi o problema.
Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este cu laser, nu cred ca se poate vorbi de anestezie.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu cum stă treaba cu laserul. Dar eu când am fost operat de apendicita nu am simțit acul de la seringa cu anestezic.

Când mi-a făcut anestezie la stomatolog, atunci mi s-a dat cu un spray înainte, si apoi a folosit acul.

Deci ce vreau sa spun cu cele de mai sus, este că medicii caută întotdeauna varianta cea mai puțin dureroasă. Tu trebuie să ai încredere in experiența lor.
Nu te-ai neliniști daca ti-ar face injectie o fată de vârsta ta, practicantă la acel spital