| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Chisturile ovariene se pot simti la palpat? De o parte si de alta a abdomenului inferios simt niste "chestii" asemeni unor furtunase.In timpul si dupa actul sexual si chiar si in general..nu zilnic ma dor ovarele, mai mult dreptul..pe internet..acestea par a fi simptomele.O parere? Se pot simti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!
Într-adevăr, durerile de ovare din timpul ( sau de după ) actul sexual pot indica existenţa unei afecţiuni ovariene ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ).
Uneori, aceste chisturi se pot simţi la palparea abdominală/pelvină.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană/pelvină ( sau transvaginală ) şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| AnnnaMarrria a răspuns (pentru bursuc001):

Maine ma voi duce la medicul de familie dar voiam sa am o idee.ce ma va asteptahappy la palpare cum ar trebui sa se simta?

| Anuskaa a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Daca mergi la cabinet particular nu ai nevoie sa mergi la medicul de familie.

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Se simte un mic "dul".

| AnnnaMarrria a răspuns (pentru bursuc001):

Am fost la medic.e totul in regula.o simpla anexita big grin
multumesc pentru informatii

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Cu plăcere happy

Să urmezi tratamentul prescris şi să ai grijă de tine!

Multă sănătate.

| Anuskaa a răspuns:

Nu cred ca se pot simtii, eu am avut un chist anul trecut, dar nu am simtit nimic, nu mi-a venit ciclul si am fost la ginecolog pentru un ecograf si acolo m-i s-a zis