| andreimpwr a întrebat:

Salutari, acum câteva zile am făcut o radiografie toracică iar la rezultat a iesit "Desen pulmonar accentuat hilio-bazal bilateral" îmi poate explica și mie cineva ce înseamnă asta?! Sau asta este denumirea controlului in sine? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Arată o afecțiune la plămâni.

| Floridori a răspuns:

Gradul accentuat al unei afectiuni este al doilea cel mai puternic din 4 grade (usor, mediu, accentuat, sever).
Daca esti fumator, sau ai fost racit de curand, cel mai probabil acestea sunt cauzele acestor formatiuni hiliobazale.
In general, ingrijorarile apar atunci cand exista deja boli de plamani, sau boli renale asociate, insa daca nu si este vorba doar de o raceala, sau faptul ca esti fumator, de regula, doar se tin sub observatie si se recomanda control periodic pentru a observa daca avanseaza.
Totusi, in cazul tau, fiind vorba de un grad accentuat, ar fi bine sa consulti un medic si sa faci si alte investigatii.